Yabancı öğrencilerin çalışma izni sorunu ortadan...

Yabancı öğrencilerin çalışma izni sorunu ortadan kaldırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı öğrencilerin hemde mezunların çalışma izni sorununu ortadan kaldıracaklarını müjdesini verdi.

12 Mayıs 2018 - 16:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen "UDEF 11. Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının Final Programı"na katıldı.

Burada konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de eğitim gören öğrencilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"Türkiye olarak bizim iş yapma konusunda değil; ama yaptığımız işin icmalini tutma ve sonrasında takibini yapma konusunda ciddi bir eksikliğimizin olduğunu kabul etmek durumdayım." diyen Erdoğan, "Eskiden beri ülkemizde 100 binlerce misafir öğrenci eğitim-öğretim görmüş ve bunlar ülkelerine dönmüşlerdir. Bizim ilk dönemimizde dahil bu öğrencilerle eğitim-öğretimleri sonrasında ilişkileri devam ettirecek bir mekanizma kurulmamıştır. Misafir öğrenci sayımız bireysel irtibatla takip edilemeyecek kadar çoktur" diye konuştu.

Dünyanın hemen hemen her ülkesinden Türkiye'de öğrenci bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Hedefimiz ülkemizdeki misafir öğrenci sayısını 350 bine çıkarmaktır. Böylece dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk beş ülke arasına gireceğiz. Hedefimiz budur" ifadesini kullandı.

"Biliyorsunuz Türkiye son yıllarda FETÖ terör örgütünün darbe girişimi dahil pek çok saldırısına maruz kaldı" diyen Erdoğan, "FETÖ'nün en çok üzerinde durduğu konulardan biri de yurtdışından gelen öğrenciler, yani daha teşbih, sizlerdiniz. Misafir öğrencilerimizi kabulden, eğitime ve mezuniyet sonrasına kadar her aşamada İslam'ın ve Türkiye'nin düşmanı bu terör örgütünün istismarından kurtaracak tedbirleri aldık, alıyoruz" şeklinde konuştu. 

MÜJDEYİ VERDİ 

Erdoğan, ""Bugün burada bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Misafir öğrencilerimiz belli dönemlerde ikamet belgelerini yenilemek zorundalar. Bu belge için kurum önlerinde yığılmalar yaşanıyordu. Şimdi misafir öğrencilerimiz ikamet belgelerini kendi üniversitelerinden alabilecekler. Ayrıca 3 ay beklemeden GSS'ye dahil olabilecekler. Eskiden kalma sigorta prim borcu olan öğrencilerimizin de faizleri silindi. Eskiden misafir öğrencilere çalışma izni verilmiyordu. İnşallah yakında hem öğrenciler hem mezunlar için çalışma izni sorununu ortadan kaldırıyoruz." dedi.

 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser