• Reklam
  • Reklam
Yabancı uyruklular için poliklinik

Yabancı uyruklular için poliklinik

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Yabancı Uyruklular Polikliniği açıldı.

16 Mart 2018 - 15:55

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'nce uluslararası koruma başvuru sahibi yabancıların, birinci basamak sağlık hizmeti alabilmeleri için düzenlenen ‘Yabancı Uyruklular Polikliniği’ açıldı.

İlkadım ilçesi Zafer Mahallesi Bahariye Caddesine açılan polikliniğin açılışına Samsun Valisi Osman Kaymak, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç katıldı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD) uygulayıcı ortağı olduğu, ‘Türkiye’de Uluslararası Koruma Başvurusu Sahipleri için Koruma Mekanizmalarının Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında kurulmuş olan, çok yönlü destek merkezinde, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından uluslararası koruma başvuru sahibi yabancıların birinci basamak sağlık hizmeti alabilmeleri için düzenlenen ‘Yabancı Uyruklular Polikliniği’ açıldı. Poliklinikte 2 doktor ve 2 hemşire görev yapacak. Doktor ve hemşirelerden birer tanesi Suriye uyruklu olup, 8 tane de tercüman olacak. Polikliniğin ilk gününde sığınmacılar muayene olmak için sıra beklediler. Sığınmacılar açılan poliklinikten memnun olduklarını belirterek, yetkililere teşekkür etti.

4 MİLYON MÜLTECİ VAR

Açılış öncesi konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, "Ülkemiz özellikle Suriye ve Irak savaşından sonra yabancı göçlerle karşı karşıya kaldı. Sınırlarımızdan çok sayıda yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye’ye girmesiyle karşı karşıya kaldık. Bu durumda Avrupa devletlerin botları patlatarak insanların ölümüne neden olduğu bir ortamda bizlerde Osmanlının evladı olarak kapımıza gelen insanları Cumhurbaşkanımızın talimatları ve bakışı çerçevesinde onları misafir olarak kabul ettik. Onlar bizim misafirlerimizdir dedik ve şuanda ülkemizde 3.5-4 milyona yakın mülteci var. Bunlar için de yaklaşık 20-25 milyar lira paralar harcanıyor" dedi.

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sorunlara ortak çözüm
Sorunlara ortak çözüm
Samsun'da doğu ve batıya 1'inci sınıf sanayi siteleri
Samsun'da doğu ve batıya 1'inci sınıf sanayi siteleri