Yılmaz’ın 19 yılı büyük hizmetlerle geçti

Yılmaz'ın 19 yılı büyük hizmetlerle geçti

Samsun’da 19 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet veren Yusuf Ziya Yılmaz, şehrin yeniden imarında büyük rol oynadı. Yüzlerce projeye imza atan Yılmaz, Samsun'u Samsun yaptı.

28 Nisan 2018 - 12:04

Samsun’a tam 19 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet veren Yusuf Ziya Yılmaz, genel merkezin talebi doğrultusunda milletvekilli adaylığı için görevinden ayrıldı, geride yüzlerce eser bıraktı.

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak Makina İşletme Mühendisi, Makina İkmal Baş Mühendisi, İkmal Şube Müdürlüğü ve 3 ayrı Bölge Müdürlüğü görevlerini yapan Yusuf Ziya Yılmaz, ilk kez 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine talip oldu. 23 yıllık görevinden Samsun’a hizmet etmek için ayrılan Yusuf Ziya Yılmaz, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ise ikinci defa Belediye Başkanlığı’nı kazandı. Samsun, Yusuf Ziya Yılmaz’ın yönetiminde her alanda gelişimini sürdürürken, 29 Mart 2009 tarihinde yeniden sandığa gidildi. Yusuf Ziya Yılmaz, bu tarihte güven tazeleyerek üçüncü defa Belediye Başkanı seçilerek görevine devam etti. Başkan Yılmaz, 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerinde ise dördüncü kez Büyükşehir Belediyesi Başkanı oldu.

SİYASETTE BAŞARI ÇİZGİSİ YÜKSEK

23 yıllık Karayolları görev ve tecrübelerini kente hizmet etmek için bir kenara bırakan Yusuf Ziya Yılmaz, ilki Anavatan Partisi (ANAP) ve diğerleri Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) olmak üzere tam 4 dönem Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüttü.

YÜZLERCE PROJENİN MİMARI OLDU

19 yıl boyunca kentsel, kültürel, sanatsal, ekonomik, siyasi gelişimlere katkıda bulunan Yusuf Ziya Yılmaz, uluslararası, çevre, kentsel dönüşüm, sosyal sorumluluk, eğitim, Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), ulaşım ve altyapının yanı sıra yüzlerce kültür ve turizm projelerinin mimarı oldu.

YUSUF ZİYA YILMAZ İLE SAMSUN’UN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Gazete Gerçek olarak; siz okurlarımız için, Başkan Yılmaz’ın icraatlarından bazılarını ve kentteki gelişimi anlatan ‘Yusuf Ziya Yılmaz ile Samsun’un dünü ve bugünü’ denilebilecek bir çalışma derledik.

YILANLIDERE SORUNU ÇÖZÜLDÜ

1999 yıllarında göreve gelen Yusuf Ziya Yılmaz’ın ilk icraatlarından biri; kentin en önemli sorunlarının başında gelen Yılanlı Dere Çöp İstasyonu’ydu. ‘VE DEĞİŞİM BAŞLIYOR’ sloganı ile göreve gelen Başkan Yılmaz, bir türlü ıslah edilemeyen ve tüm kenti kokusuyla etkisi altına alarak ciddi derecede rahatsız eden bu sorunu, Katı Atık Depolama alanları yaratarak çözdü.

SAMSUN SAHİLİNİ ABAD ETTİ

Başkan Yılmaz, başkanlık görevinin ilk döneminde; sahil kenti olmasına rağmen bu avantajını kullanamayan Samsun’un bu sorununa el attı. İnsanların gelmeye çekindiği sahil şeridindeki, keşmekeşliği ortadan kaldırdı. Yılmaz, alkol ve madde bağımlılarının mekanı haline gelen Samsun’un merkez sahiline neşteri vurup yeniden düzenleyerek, bu sorunu da çözdü.

KENTE SIKIŞMIŞ OTOGARI KALDIRDI

Hızla gelişen Samsun’un, otogar sorununa da el atan Başkan Yılmaz, kentin ortasına sıkışmış durumdaki Samsun Otogarı’nı olduğu alandan kaldırarak, kentin dışındaki alana taşıdı.

DOĞU VE BATIPARK AKCİĞERİMİZ OLDU

Kente, kendisine kadar hiç yaklaşılmamış bir vizyonla yaklaşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'un ciğerlerini oksijenle dolduracak yeşil alanları yaratmak için kolları sıvadı. Doğu ve Batı Park'ta ciddi çevre düzenlemeleri yapan Başkan Yılmaz, kenti yeşil ve sosyal alanlarla buluşturdu.

TÜTÜN FABRİKALARI KURTULDU

Başkan Yılmaz, 1883-1887’de kurularak 110 yıl boyunca Samsun’a hizmet veren, ülke ekonomisinde büyük yeri olan ve 14 Haziran 1997 tarihinde yıkılan Samsun Reji Tütün Fabrikası’nın kaderine terkedilmiş binalarına da el attı. ‘Kentin göbeği’ denilecek noktada yer alan atıl durumdaki madde bağımlılarının mekanı halindeki binalarda restore projesi hazırlattı. TTA Gayrimenkul Yatırım ve Yönetim A.Ş.’deki hisseler vasıtasıyla 40 mağazalı bir Bulvar AVM projesi hayata geçirildi. TTA Gayrimenkul Yatırım ve Yönetim A.Ş.’deki hisseler vasıtasıyla projenin yüzde 40 hissesine Torunlar GYO ve diğer ortağı Turkmall Gayrimenkul sahip oldu.

SAMSUN, KENT MÜZESİ’NE SAHİP OLDU

Tarihi ve kültürel projelere de imza atmaya devam eden Başkan Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’ye ait Samsun-Sivas Demiryolu İnşaat ve İşletme İdaresi ve Devlet Demiryolu Lojmanı olarak kullanılan binaları restore ettirerek, burada bir Kent Müzesi hayata geçirdi. Samsun Kent Müzesi, kentin sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısına ilişkin bilgi, belge, fotoğraf ve malzemelerin sergilendiği, kent hakkında oldukça geniş kapsamlı fikir sahibi olunabilen güzide bir müze oldu.

RUS PAZARI KEŞMEKEŞLİKTEN KURTULDU

Başkan Yılmaz, 1990 Yılında Rusya'ya bağlı devletlerin bağımsızlığını ilan etmesi ve sınır kapılarının açması sonucu Karadeniz Bölgesi’nde oluşan bavul ticareti ile başlayan alış veriş merkezleri halinde kurulan ‘Rus Pazarı’ diye adlandırılan alışveriş bölgesinde ciddi bir değişikliğe imza atıp Samsun Yabancılar Çarşısı’nı kurdu ve buradaki bakımsız ve keşmekeş görüntüyü ortadan kaldırdı.

TOPLU TAŞIMA SORUNUNA RAYLI NEŞTER

Kentte kangrene dönen toplu taşıma sistemine el atan Başkan Yılmaz, toplu taşıma, raylı sistem, halk otobüsleri, ring hatları gibi yeni yatırımlarla bu sorunu da ortadan kaldırdı. 10.10.2010 yılında hizmete sunulan SAMULAŞ Samsun Hafif Raylı Sistem projesi ile kent çağdaş toplu taşıma hizmeti ile tanıştı. O dönemlerde araç bulmanın, bulunsa da oturacak yer imkanı olmayan Samsun’da bugün, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden (OMÜ)’den Tekkeköy ilçesine kadar tek araçla seyahat edilebiliyor.

ATATÜRK İÇİN ÖNEMLİ PROJELER

Tarihe de büyük önem veren Yılmaz, Canik ilçe sahilinde Bandırma Vapuru ve Müzesi’nin yanı sıra, kent sahilinde Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşının Kurtuluş Savaşı'nı başlatırken Samsun'da ilk ayak bastığı temsili nokta olan Tütün İskelesi’nde tasviren bir projeye imza attı.

İSTİFASINI DUYURDU

19 yıldır Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Yusuf Ziya Yılmaz dün partisinin İl Başkanlık Hizmet Binası’nda düzenlediği basın toplantısı ile Milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa ettiğini duyurdu. AK Parti İl Başkanlığı’nda aday adaylığı başvurusunda bulundu. Samsun’un her yönüyle gelişiminin mimarı olan Yusuf Ziya Yılmaz, kente bundan sonra TBMM’de milletvekili olarak hizmet verecek.

YUSUF ZİYA YILMAZ KİMDİR?

1951 yılında Samsun'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladıktan sonra, İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'ni bitirdi. 1975 yılında Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nde Şantiye Makina Mühendisi olarak göreve başladı. 1978-1980 yılları arasında Diyarbakır'da askerlik görevini tamamladıktan sonra tekrar Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nde Makina İşletme Mühendisi olarak çalışmaya devam etti. 1983 yılında Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü'ne Makina İkmal Baş Mühendisi olarak atandı. 1987 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü İkmal Şube Müdürlüğüne getirildi. 1990 yılında  Van Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'ne atanan Yusuf Ziya YILMAZ, 1992 yılında Samsun Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'ne getirildi. 6 yıl Samsun'da Karayolları  7. Bölge Müdürlüğü görevi yaptıktan sonra, 1998'de İstanbul Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne atandı. 1999 yılında Samsun'a hizmet için 23 yıllık görevinden ayrılarak, ilk kez 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yılmaz, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ikinci, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde üçüncü ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de dördüncü kez Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına seçilmiştir. Başkan Yılmaz 2014 yılından bu yana ülkenin önemli sivil toplum kuruluşlarından olan Tarihi Kentler Birliği'nin de Başkanlığını yürütmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser