YKS sınavına geç kalanlar saat kuralına takıldı

YKS sınavına geç kalanlar saat kuralına takıldı

Bu yıl ilk defa uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) yüz binlerce öğrencinin katılımıyla yapıldı. Sınava 1 dakika geç kalan oldu, 15 dakika kurulalı esnemedi.

30 Haziran 2018 - 12:01

Bu yıl ilk defa uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı. 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu sene ilk defa düzenlenen YKS'nin birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün saat 10.15'te başladı. samsun ve Türkiye genelinde sınava girecek öğrenciler aileleri, sabahın erken saatlerinde okulun bahçesinde yerini aldı. Saat 09.50'ye kadar okulun bahçesinde bekleyen aileler, anonsla bahçenin dışına çıkartıldı. 15 dakika kuralının uygulandığı sınavda saat 10.00'a birkaç dakika kala bazı öğrenciler koşarak salonlarına ulaştı.

Ailelerden bazıları okulun etrafında araçlarında çocuklarını beklerken, bazıları da sıcak hava nedeniyle ağaçların altında oturmayı tercih etti. Öğrenciler gibi heyecanlı olduğu gözlenen anne ve babalar, yanlarında getirdikleri dini kitaplardan dualar okudu. 

Bazı öğrenciler koşarak gelirken sınav saatini 1 dakika geçirmeleri üzerine salona alınmadı. Öğrenciler geç kalmanın bedelini bir yıl kayıpla ödedi.

SINAVLAR PAZAR GÜNÜ DEVAM EDECEK

YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise yarın saat 10.15'te, Yabancı Dil Testi (YDT) de aynı gün saat 15.45'te düzenlenecek. Adaylar sabah oturumlarına saat 10.00'dan, öğleden sonraki oturuma ise 15.30'dan sonra sınav binasına alınmayacak. Ayrıca ÖSYM tarafından hazırlanan kamu spotunda adayların sınav giriş belgesi ve fotoğraflarının yer aldığı kimlik belgelerini sınava giderken yanlarında bulundurması gerektiği hatırlatıldı. TYT'ye 2 milyon 381 bin 784, AYT'ye 2 milyon 19 bin 853, YDT'ye ise 131 bin 453 aday başvuru yaptı. Sınav sonuçları 31 Temmuz'da açıklanacak.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'