100 bin konut başvuru, şartları ve ödemeleri belli oldu

100 bin konut başvuru, şartları ve ödemeleri belli oldu

Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi kapsamında hangi illerde konut yapılacak, konut ödemeleri ne kadar ve kaç lira olacak, başvuru şartları nedir, hangi tarihler arasında konut başvuruları gerçekleşecek hepsi netleşti.

14 Aralık 2019 - 20:09 - Güncelleme: 14 Aralık 2019 - 21:18
Sponsorlu Bağlantılar---

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın destekleriyle gerçekleşecek Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi şartları belli oldu.

Uzun zamandır gündemde olan ve vatandaşlarca merakla beklenen proje kapsamında hangi illerde konut yapılacak, konut ödemeleri ne kadar ve kaç lira olacak, başvuru şartları nedir, hangi tarihler arasında konut başvuruları gerçekleşecek hepsi netleşti.

TOKİ tarafından yapılacak konutlar özellikle yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun yapılacak.

2+1 ve 3+1 şeklinde inşa edilecek 100 Bin Sosyal Konut için başvurular 16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacak.

100 Bin Sosyal Konut Projesi şartları başvurular ve ödeme miktarı banka bilgileri nelerdir

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca 100 Bin Sosyal Konut Projesi  kapsamında inşa ettirilecek konutlar için Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje  İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvurular yapılacak.

Başvuru Bedeli 2+1: 500.- TL

Başvuru Bedeli 3+1: 1.000.-TL

Başvurular ise  4 kategoride kabul edilecek.

Birinci kategori olan Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri olacak.

İkinci kategori olan en az yüzde 40 engelli vatandaşlar.

Üçüncü kategori olan emekliler.

Dördüncü kategori olan diğer adaylar olacak.

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek. Başvuru sahipleri arasında  hak sahibi Belirleme kurası çekilecek.

Kuraca çekil tarihleri ve saati açıklanacak

Proje kapsamında satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ile saati TOKİ n web sayfasında duyurulacak.

Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması halinde ise başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin kullanıma açacağı bloklar arasından noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecek.

Konutların  adet, brüt metrekare, net metrekare ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacak.

100 Bin konut projesi ödeme şartları 

Hak sahiplerine konutları satış fiyatının  yüzde 10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar),  kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran  ve 240 ay vade ile ödenecektir. Hak sahiplerine kredi Ziraat Bankası tarafından alıcılarına kredi kullandırılacak. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

100 bin konut projesi başvuru şartları

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.

-Proje il  ile ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor, proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması.

-Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması.

- Kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır.  Bu şartta Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi istisna.

-Aylık hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL olması. İstanbul ili için 6.000 TL. Pozitif ayrımcılık kapsamında olanlar hariç.

-Bir hane halkı adına yalnızca bir kişi başvuru yapabilecek.

-  Başvuruları yapacak vatandaşların 25 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

-Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli olacak.

Projeye Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi hakkında daha kapsamlı bilgi TOKİ sitesinden temin edilebilmekte.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...