Akıllı telefonun yoğun kullanımı okulda başarısızlığına...

Akıllı telefonun yoğun kullanımı okulda başarısızlığına neden oluyor

Belçika’da yapılan araştırmaya göre akıllı cep telefonunu yoğun bir şekilde kullanan öğrencilerin, az kullanan öğrencilere oranla sınavlarda daha düşük not aldıkları belirlendi. İlk defa yapılan araştırmada akıllı telefonların bir zararı daha ortaya çıktı.

09 Ocak 2018 - 00:31

Akıllı telefonlarıyla çok fazla vakit geçiren öğrencilerin sınavlarda daha düşük notlar altıkları ilk defa bilimsel olarak yürütülen çalışmada tespit edildi.
UGent ve UAntwerpen üniversitelerinde yapılan araştırmada ilk defa akıllı cep telefonlarının öğrenciler üzerindeki etkileri ortaya konuldu.
Çalışmaya 696 öğrenci katıldı. Çoğunlukla ilk yıl üniversiteye kayıt olan Ekonomi ve Yönetim bölümü öğrencileri ile Uygulamalı Sosyal Bilimler veya Ekonomi ikinci sınıf öğrencilerinin sınavlardan aldıkları notlar karşılaştırıldı.
Ocak 2017 yılında ilk oturumun test sonuçları AUntwerpen üniversitesi tarafından analiz edildi. Öğrencilere akıllı telefonları kullanma sıklıklarının öğrenilmesi için e-posta okuma, bilgi arama ve fotoğraf çekme gibi dokuz farklı kullanım çeşitleri soruldu. Öğrenciler arasında kullanım özelliklerine göre ayrımlar yapıldı.

AKILLI TELEFON KULLANIN DÜŞÜK NOT ALDI 

Ortalama akıllı telefonu kullanan öğrencilerin sınavlarında, akıllı telefonlarını normalden daha az kullananlara göre ortalama 1,1 puan daha düşük bir seviyede not aldıkları görüldü.  Akıllı telefonun daha yoğun kullanılması diğer öğrencilere göre başarısızlığı artırdı. Genel değerlendirmede aynı yöntemlerle yöneltilen sorularda ve sınav dönemlerinde daha az telefonlarını kullananlar  68.9 oranında, çok kullananlar 60.6 oranında başarılı oldu.
Sonuçlara göre akıllı telefon kullanımı ile okul sonuçları arasındaki negatif bağlantı değişmedi.Sonuçlara göre bir tespite daha yer verildi. Zayıf sınav sonuçlarının yalnızca akıllı telefonun yoğun kullanımına bağlı olmadığı da not düşülürken öğrencilerden de kendilerince haklı sebepler sunuldu.
Öğrenciler yoğun sınav haftasında arkadaşlarıyla iletişime geçme veya telefonda çeşitli faaliyetleri gerçekleştirmelerinin kendilerini rahatlattığını bildirdi.
Bununla birlikte, araştırmacılar öğrencilerin akıllı telefonlarını daha çok bir gevşeme kaynağı olarak gördüklerini  açıkladı. 
 

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık, gıda ve tarımın değeri görüldü
Sağlık, gıda ve tarımın değeri görüldü
Sakarya'da havai fişek büyük patlama
Sakarya'da havai fişek büyük patlama