Asgari ücretli çalışıyor hesabında 80 milyon para trafiği...

Asgari ücretli çalışıyor hesabında 80 milyon para trafiği çıktı

Adana'da kapatılıp kayyuma devredilen Furkan Vakfı'nın hesaplarında yapılan incelemede asgari ücretle Gürbüz K.'nın hesabına 8 yılda hesabına 80 milyon lira aktarıldığı belirlendi.

12 Mayıs 2018 - 15:37

Adana'da kapatılıp kayyum atanan Furkan Vakfı'nın hesaplarında yapılan incelemede şaşırtan belgelere ulaşıldı.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik 30 Ocak'ta başlatılan soruşturmada, Adana merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonla aralarında vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un da bulunduğu 5 kişi tutuklanmıştı. Vakfa yönelik elde edilen bilgiler doğrultusunda geçen hafta da Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Adana, Elazığ, Malatya, Ankara, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Konya ve İzmir'de tespit ettiği adreslere eş zamanlı baskın gerçekleştirdi. Özel harekat polislerinin de destek verdiği operasyonlarda vakfın, akademi ve finans kaynaklarından sorumlu olan 26 kişi gözaltına alındı. Birçok bilgi ve belgeye el konuldu.

Ele geçirilen çok sayıda evrak ve belgede yapılan incelemede, vakıf yöneticilerinin kurban bayramında büyük ve küçükbaş hayvanları bağış olarak topladığı, elde edilen eti ise Gaziantep ve Kayseri'de anlaştıkları fabrikalarda sucuk yaptırıp, toplam 48 bin 100 adet kangal sucuğunu yüksek fiyata sattıkları saptandı. Ayrıca Furkan Vakfı üyelerini belli dönemlerde bir araya gelerek, 'İnfak' (Nafaka vererek bir kimsenin geçimini sağlamak) toplantıları gerçekleştirdiği, dernek yöneticilerinin Kuran-ı Kerim'den ayetler okuyup, bağış yapacak olan kişileri motive ettiği kaydedildi. '1 lira infak bağışı yapan 700 lira kazanır' diyerek para toplayan yöneticilerin, bu yöntemle milyonlarca lira gelir elde ettiği anlaşıldı.

ASGARİ ÜCRETLİ 8 YILDA 80 MİLYON HESABINDA

Ekipler ayrıca gözaltına aldıkları bir markette asgari ücretle çalışan Gürbüz K.'nın hesaplarını incelemesinin ardından şok bilgilere ulaştı.  Polis, yaptığ araştırmada Gürbüz K.'nın hesaplarına 8 yılda 80 milyon liralık para trafiğini ortaya çıktı. Aynı zamanda Furkan Vakfı'nda temizlikçi olarak da çalışan Gürbüz K. paralardan haberi olmadığını söylediği iddia edildi. Vakfa ait olduğu öne sürülen paraların ise, yine vakıf çalışanı Veysel D. ve örgütün kasası olan iş adamı Koray S.'nın hesaplarında sürekli yer değiştirildiği belirlendi. Şüphelilerin operasyonlardan önce bankalardaki paralarını çektikleri anlaşıldı.

SADAKA KUTULARI KAYIP

Ayrıca polis etipleri 350 adet yapılan sadata kutularının 140'nın kayıp olduğunu, Furkan Vakfı adına her ay 15 bin adet dergi bastırıldığı, üzerinde 5 lira yazan dergilerin ile 25 liraya satıldığı ortaya çıktı. 26 kişi emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser