AVM’ler açılıyor

AVM’ler açılıyor

Koronavirüs salgınında normalleşmenin ilk adımı AVM’ler olacak. 11 Mayıs itibarıyla kapılarını açmaya hazırlanan AVM’ler hijyende teknolojiyi kullanacak.

02 Mayıs 2020 - 15:37
Sponsorlu Bağlantılar---

NORMALLEŞMENİN İLK ADIMI AVM’LER OLACAK

Normalleşme adımları kapsamında 11 Mayıs'ta kademeli olarak açılmaya hazırlanan AVM'lerde en çok hijyen kuralları ile sosyal mesafeye odaklanılacak. Bu önlemler için yazılım teknolojisini kullanmayı tercih eden AVM ve mağazalarda dijital operasyonlar en üst seviyeye çıkarılacak.

MAĞAZALARDA İSE KIYAFETLER DİJİTAL ORTAMDA DENENECEK

AVM'lerde yürüyen el bantları UV ışınları ile sterilize edilecek. Müşterinin ateşini ve içeride kaç kişinin dolaştığını kameralar ölçecek. Sosyal mesafe kuralını bozan müşteriyi yine akıllı kameralar uyaracak. Mağazalarda ise kıyafetler dijital ortamda denenecek. Kişi o kıyafetin kendisine dar ya da bol olduğunu bile bu cihazlarda görebilecek.

BAYRAM SONRASI AÇILIŞ HIZLANIR

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Başkanı Alp Özpamukçu ise perakendecilerin Türkiye çapında cadde mağazalarının açılışına öncelik vereceklerini, markaların da giriş-çıkış prosedürleri çerçevesinde ilk önce test açılışları yapacaklarını söyledi. Bunun için Bilim Kurulu'nun tavsiye kararıyla mağazaların yüzde 50'sinin açılma talebinin beklendiğini ifade eden Özpamukçu, "Açılışlar bayram sonrasında yoğunlaşacak. Yasaklı olmayan kategorilerde açılışlar başlayacak. Mayısın ilk 2 haftası yavaş gider, sonuna doğru hızlanır. Bu, ekonominin rahatlaması için gerekli" dedi.

ADIM ADIM AVM'DE HİJYEN OPERASYONU

* AVM ve mağazalar UV ışınları ile dezenfekte edilecek.

* Döner kapılar kaldırılacak. İnsanlar tek tek içeri alınacak.

* İçeri girerken hem kameralar hem de el cihazları ziyaretçilerin ateşlerini ölçecek. Girişte maske dağıtılacak. Aynı işlem çıkışta da yapılacak.

* AVM içerisinde sosyal mesafe kuralını çiğneyenleri akıllı kameralar uyaracak.

* Mağazalarda dijital deneme alanları oluşturulacak. Müşteri beğendiği kıyafetin üzerinde nasıl olduğunu denemeden dijital olarak görebilecek.

* Mağaza içerisinde ve ortak alanlarda belirli patikalar çizilecek ve müşteriler bu hatlar üzerinde ilerleyecek.

* Güvenlik görevlileri şeffaf bir bölmenin arkasından hizmet verecek. X-ray cihazları olası bir bulaşmanın önüne geçmek için sürekli dezenfekte edilecek.

* AVM içerisinde de belirli yerlerde dezenfektan kutuları hazır bulunacak.

(SABAH)


Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı çift cinayetini katil piknikte söylemiş
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı...
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm