Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi

Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi

Gözde kripto para birimi Bitcoin BTC yükseliş ve düşüş durumu dikkatle analiz ediliyor. Alt coinlerin tamamını etkileyen ve düşüş trendi kripto para birimi yatırımcılarını endişelendiriyor. Bitcoin düşüş ve yükseliş eğilimi teknik analizde.

09 Temmuz 2021 - 22:46 - Güncelleme: 09 Temmuz 2021 - 22:55
Sponsorlu Bağlantılar---

15 Haziran’da başlayan Bitcoin BTC düşüş paritesi hala devam ediyor. 64 bin 854’e varan yükselişin ardından başlayan düşüş trendi alt coinleri de büyük ölçüde etkiledi. BTC’de yaşanan tarihi zirvenin ardından yüzde 100’e ve daha fazlası düşüş yaşanırken, bu süreçte alt coinler de olan binlerce yatırımcı büyük zararlar yaşadı.

Bitcoin için kritik seviyeler

Bitcoin 15 Haziran’dan itibaren toparlanma sürecine giremedi. Lider kripto para biriminin durumu BTC 09 Temmuz 2021’de sert düşüşlerle kendini gösterdi. Kısa bir tepki hareketleri de gelse de yüzde 0,76 oranında kayıplar oldu.

BTC’den sonra en önemli kripto para birimi olan Ethereum’da (ETH) yaşanan düşüşten nasibini aldı.

ETH, 2 bin dolar üzerinde tutunmaya çalışıyor. 2300 seviyelerinde kalması yukarı hareketlerin sınırlı kalmasının en büyük etkeni olarak gösteriliyor. Bu rakamlar kuvvetli destek de kalamadığı sürece ise düşüş göstermesi yüksek ihtimal.

BTC DOLAR ANALİZİ

BTC Dolar paritesi piyasayı hiç olmadığı kadar son dönemde önem kazandı. BTC ve Dolar Paritesi gidiş hatta yön veriyor.

BTC Dolar paritesinin 4 saatlik grafikte kısa vadede 15 Haziran’da başlayan düşüş trendi devam ediyor. Bir türlü yükselişlerde trend çizgisinin üzerine çıkamıyor. Son durumda çizginin yukarı doğru kırılması gerekiyor. Satış baskısının azalması gerekiyor. Direnç 34,500 noktası önem kazandı. Kısa vadeli  dolar paritenin bir türlü kırılamaması yükseliş trendinin önünde engel olarak duruyor.

4 saatlik grafikte 32.300 dolar desteği son derece önemli. Bu seviyenin üzerinde kalamadığı sürece 31,200 ara destek ön plana çıkıyor. Bu seviye o kadar güçlü bir destek değil. Bu seviyenin aşılmasıyla riskli seviye ortaya çıkıyor. Şayet bu rakamlarda tutunamaması halinde daha önce test edilen ve ortaya çıkan 28,700 bandına kadar geri çekilmesi yüksek ihtimal. Bu şekilde bir gelişmeyle yukarı hareketin güç kaybı ortaya çıkacak.

Haftalık grafikte ise 28,700 ile 28,500 bandının ne kadar önemli olduğu görülüyor. Kuvvetli destek noktası buara da Ocak 2021’deki yükseliş hareketini yapmıştı. Şayet bu rakamlarda tutunamasa 24 bin ara destek net şekilde ortaya çıkacak ve bunda önemli bir destek olan 19-20 bin dolara inişi tetikleyebilir.

Yine yukarı yönlü ise 42,200  noktasında önemli bir direnç var. 7 Ocak 2021’de ortaya çıkan en yüksek seviyesi olan bu rakam aşırı alışla ciddi yükseliş getirebilir.

GÜNLÜK YÜKSELİŞ ANALİZİ 

Günlük bantta yukarı ve aşağı yatay yönlü 28,700 ile 42,200 rakamları ciddi yükseliş ve cidde düşüş getirebilir. 42,200 rakamının aşılması 56 bin dolar yönlü yükselişe, 28,700 altı 20 bin dolar bandına çekilmeyi tetikleyebilir.

Günlük grafikte ise düşüş trendi 34,500 seviyelerine denk geliyor. Seviye üzeri kapanışlar piyasayı rahatlatması beklenirken Macd Dema grafiğinde negatif sinyaller ortaya çıkıyor. Negatif sinyaller şu dönemde dikkatli olması yönünde ipuçları veriyor.

Düşüş grafiğinin kırılması için 34,500 üzeri kapanışların gelmesi şart. Yalnız coin piyasasındaki dalgalanmalar ve gelişmelerin tüm teknik analizleri bertaraf ettiği unutulmamalı.

Haftalık grafikte 32,900 yatay destek noktasına dikkatli olmalı. Bu seviyenin altında haftalık kapanış yapması, 30 bin doların altına inişi yol açabilir. Haftalık grafikte de 35 bin dolar seviyesinin kırılmadığı sürece, 15 Haziran’da başlayan satış baskısı devam edecek.

Verilen bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı çift cinayetini katil piknikte söylemiş
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı...
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm