Balyoz savcısı yargılanıyor

Balyoz savcısı yargılanıyor

Balyoz Planı davası savcılarından Savaş Kırbaş hakkında 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep edildi.

21 Eylül 2018 - 13:33
Sponsorlu Bağlantılar---

Balyoz Planı davası savcılarından Savaş Kırbaş hakkında yargılandığı davada FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Savaş Kırbaş ve avukatı katıldı. Sanık Savaş Kırbaş, halen görevde olan savcı ve hakimlerden oluşan 10 kişinin tanık olarak dinlenmesini talep etti. Bylock kullanmadığını ileri süren sanık Kırbaş, "Bylock'a ilişkin raporlarda tutarsızlıklar var. Ben uzman değilim, siz de değilsiniz. Yeniden bilirkişi raporu aldırılmasını talep ediyorum. Bu rapor, Bylock kullandığımı belirtirse cezaya razıyım" dedi. 

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Daha sonra duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını bildirdi. Mütalaada, sanık Savaş Kırbaş'ın örgütün gizli haberleşme programı Bylock'u kullandığının tespit edildiği, bu programa örgütün gizli talimatıyla dahil olduğu, HSYK'daki seçimlere ilişkin oylamalar hakkında yazışmalarda bulunduğu, Balyoz davasında savcılık yaptığı, sanığın FETÖ / PDY örgütünün hiyerarşik yapılanmasına dahil olduğu, sanığın üzerine kayıtlı telefon hattında Bylock IP'lerine 55 kez bağlantı yaptığı, FETÖ çıkarları doğrultusunda hareket ettiği belirtildi. Mütalaada, sanık hakkında "Anayasayı ihlal", " Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından dava açılmışsa da, bu suçların "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunu oluşturduğu belirtilerek TCK'nin 314/2. ve Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. maddesi uyarınca 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamı talep edildi. 

Sanığın tanık dinletme taleplerinin değerlendirilmesine karar veren mahkeme heyeti, sanığın son savunmasını hazırlaması için süre verilmesine hükmetti. Sanığın tutukluluk halinin devamına da karar veren heyet, duruşmayı erteledi.  

"Balyoz Planı" davası savcılarından Savaş Kırbaş hakkında "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak", "Anayasayı ihlal", "TBMM'yi ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından dava açılmıştı.

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...