Binlerce yıl önce yaşayan kadın iskeleti bulundu, Hitit dönemi...

Binlerce yıl önce yaşayan kadın iskeleti bulundu, Hitit dönemi önemli keşif

Hitit dönemine ait Şapinuva ve Hattuşa kazıları devam ederken binlerce yıl önceki insanların yaşamının anlaşılmasını sağlayacak 3 bin 500 yıllık kafa tası iskelet parçası bulundu.

29 Kasım 2019 - 23:44
Sponsorlu Bağlantılar---

Dünyanın en büyük medeniyetlerinden biri olarak bilinen Hitit İmparatorluğu'na başkentlik yapan Çorum'un Ortaköy ilçesindeki  Şapinuva Antik Kenti'ndeki  askeri ve dini merkezde yeni bir keşif gerçekleşti.

Gerçekleşen arkeolojik kazıda, 3 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen insan kafatası ve sol uyluk (femur) kemiği arkeologlar tarafından bulundu.
Hitit Üniversitesi koordinasyonunda devam eden kazılarda Tepelerarası ve Ağılönü mevkilerinde tarihin gün ışığına çıkması için çalışmalar sürüyor. Bir çok tarihi buluntunun ortaya çıkarıldığı ve Hitit dönemine dair bir çok bilginin elde edilmesini sağlayan kazılarda 3 bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen insan kafatası ve sol uyluk kemiği heyecan oluşturdu.

O dönemdeki insanların yaşamlarına dair bilgilerin ve ırksal bağlantıların tespitine de fayda sağlayacak insan iskeleti bilim insanları tarafından incelemeye alındı. Hitit Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde yapılan incelemede kafatasının bir kadına ait olduğu tespit edilirken, antik DNA çalışmalarının ise devam ediyor.
Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel, Hitit dönemine ait dolgu içerisinde insan kafatasına ve sol uyluk kemiğine rastladıklarını açıkladı. Süel, insan kafatası ve uyluk kemiğinin Hitit bilimine ve Hitit dünyasına çok şey kazandıracağını kaydetti.


 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...