Boğaziçi Üniversitesi kültürü, neler yaşandı

Boğaziçi Üniversitesi kültürü, neler yaşandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Melih Bulu, önemli açıklamalarda bulundu. “Boğaziçi Üniversitesi’nin bir kültürü var, uzlaşı içinde bu konuyu halledeceğiz” ifadelerini kullandı.

06 Ocak 2021 - 21:50
Sponsorlu Bağlantılar---

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Melih Bulu, önemli açıklamalarda bulundu.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu tarafsız bölge programına katılan Prof. Dr. Melih Bulu, soruları cevapladı. Marjinal bir gurubun dışarıdan ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bazılarının tepkilerine yönelik açıklamalarda bulunan Rektör Bulu, yaşananlara açıklık getirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlarla ilgili bütünleyici açıklamalarda bulunan Rektör Bulu, üniversite öğrencilerinin demokratik tepkilerine anlayışla yaklaştığına dikkat çekerken, dışarıdan gelen marjinal gruplara dikkat çekti.

BOĞAZİÇİ KÜLTÜRÜ VAR

Yaşanan süreçle ilgili bahsedilen Boğaziçi Üniversitesi kültürüne dikkat çeken Rektör Bulu, Boğaziçi kültürüyle ilgili, “Fikirlerini serbesttir, görüşlere katılıp katılmadığı açıkça söyler. Asgari müşterekler de uzlaşabilen bir kültür. Belli bir kurallar vardır. Herkesin kabul ettiği kurallar. 150 yıllık bir kültür. Eğitim dilinin İngilizce olması nedeniyle, Avrupa ve ABD’ye yakın olan bir kültür. “ dedi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDE NELER YAŞANDI

Üniversitede yaşanan olaylarla ilgili bilgi veren Bulu, üniversite kapısında itiş kalkış yapanların Boğaziçili öğrenciler  olmadığına dikkat çekti. Bulu, “Dışarıdan gelenler içeri girmek isterken bu olaylar oldu. Polis o kadar olaylar olurken hiçbir şey yapmadılar. Türk polisine teşekkür ediyorum. İnanılmaz sabırlı gösterdi ve çok profesyonel yaklaştı. Durumu çok iyi koordine ettiler.” İfadelerini kullandı.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ KAPISINA KELEPÇE TAKILMASI

Boğaziçi üniversitesinin kapısına kelepçe takılmasıyla ilgili konuya açıklık getiren Bulu, “Boğaziçili olmayan insanlar vardı. Görünüşte bir mantığı var. Kapı kırılmış. Tutturulması için o yöntemi bulmuşlar. İnsanlarında üzerine devrilebilir di. Ama yaya geçiş yolu var. Dik tutmak için öyle bir çözüm üretmişler.  Polisimiz olayı profesyonelce, sabırla koordine etti.” açıklamasını yaptı.

KENDİ İÇİMİZDE ÇÖZECEĞİZ

Kendisinin rektör olarak atanmasıyla ilgili tepkilere değinen Bulu, “Bir tepki bekliyordum. Bende ki;0 Olay rektörlüğün boş olması, Türkiye’de farklı bir gündem olmaması. Adımın açıklanmasıyla insanların evlerinde olması sebebiyle beklenenin yukarısında bir tepki çıktı. Özellikle sosyal medyada. Tepkiler üniversite içinde kalırken, özellikle dışarıdan katılımlarla olay farklılaştırıldı. Kendi içimizde yavaş yavaş bir noktaya getireceğiz.” şeklinde konuştu.  

Bulu, gözaltılarla ilgili konuyu takip ettiğini, öğrencilerle ilgili bir sorunun olmadığına vurgu yaptı. Akademik olarak bir çok başarılara imza atan Rektör Bulu, zaman içinde demokratik ortamda, üniversitenin köklü anlayışı içinde başarı ile çalışmalarını yürüteceğini de sözleriyle anlattı.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...