Elazığ depremi 30 atom bombasına eş değer

Elazığ depremi 30 atom bombasına eş değer

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Elazığ'da meydana gelen depremin büyüklüğünün 30 atom bombasının yaptığı etkiye eşdeğer olduğunu, bölgede 150 yıllık enerji birikimi olduğunu söyledi.

24 Ocak 2020 - 23:34 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 23:37
Sponsorlu Bağlantılar---

Elazığ'da saat 20:55'de meydana gelen depremin ardından ilk belirlemelere göre 4 vatandaş hayatını kaybederken, bölgede kurtarma çalışmaları aralıksız devam. Deprem bölgesinde kurtarma ve sağlık ekipleri sahada çalışmalara başlarken ilk belirlemelere göre Elazığ'da 2, Malatya'da 2 vatandaş yaşamını yitirdi.
Depremin etkisiyle ilgili katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Elazığ'da meydana gelen depremin yerin altında patlatılan 30 atom bombasının şiddetine ve etkisine sahip olduğunu vurguladı.
Özellikle Doğu Anadolu Fay hattı üzerinde olan noktalarda hasar olduğunu belirten Tüysüz, fay hattının Bingöl, Maraş ve oradan ayrılarak Suriye'ye uzanan 650 kilometre uzunluğunda dünyadaki önemli faylardan biri olduğuna dikkat çekti.
1971 Bingöl depreminin ardından bölgede yıkıcı bir deprem olmadığını ifade eden Tüysüz, "150 yıllık bir stres birikimi var. Belli bir dönem sonra çıkan olaydır. Stres ne kadar büyükse hasarda o kadar büyüktür. Bu boşluklardan biri Sivrice ve Bingöl arasındaydı o bölgede bir beklenti var. Hemen olacak demiyorum ama tedbir amacıyla. Kahramanmaraş arasında sismik boşluk var. Elazığ Sivrice'de 1800'lü yıllarda iki büyük devrem yaşandı. Bölgede yapı stoğu aslında Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Sivrice, Elazığ'da olsun, Güneydoğu'ya doğru depreme hazır bir yapı stokundan söz etmek mümkün değil." dedi.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...