Elazığ’da büyük deprem, 4 ölü ve yaralılar var

Elazığ'da büyük deprem, 4 ölü ve yaralılar var

Elazığ'da 6.8 şiddetinde deprem meydana geldi. Samsun, Bitlis, Tunceli, Adıyaman, Diyarbakır ve Malatya'da hissedilen deprem büyük panik ve korkuya neden oldu. Ölü ve yaralı yıkılan bina olup almadığı yönünde ilk bilgi olarak 4 kişi hayatını kaybetti, yıkılan binalar var.

24 Ocak 2020 - 22:04 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 23:37
Sponsorlu Bağlantılar---

Elazığ'da 6.8 şiddetinde büyük deprem meydana geldi il belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti.

Silivri merkezli deprem saat 20:55’de yerin 5 kilometre derinliğinde oluştu. 6 üzerindeki yıkıcı deprem olarak değerlendiriliyor. Elazığ'da depremin ardından şuana kadar herhangi bir ölüm ihbarı gelmezken, yıkılan ve ağır hasar gören binaların olduğu bilgileri ulaştı.

Deprem 38.3063 enlem,  39.1715   boylam Sivrice Merkezli olarak kayıtlara girdi. Sarsıntının ardından vatandaşlar korku ile evlerinden çıkarken, büyük korku ve panik yaşandı. Doğu Anadolu fayı üzerinde bulunan Elazığ birinci derece deprem bölgesi olarak biliniyor.

ARTIÇI SARSINTILAR YAŞANDI

Saat 20:55'de meydana gelen depremin ardından 4.5, 3.3, 3.4, 3.3 şiddetinde peş peşe artçı sarsıntılar yaşandı. Hala ufak çaplı depremler meydana gelmeye devam ediyor.

BİR ÖLÜ VE YARALILAR VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremin ardından açıklama yaptı. Geçmiş olsun dileklerini ileten Yılmaz, 'Depremin ardından Valimiz, emniyet güçlerimiz, sağlık ekipleri, jandarma, kurtarma ekipleri hepsi görevinin başında. Sivrice'de 4-5 yıkık bina var. Şuan için can kaybı mevcut değil. Şuna na kadar merkezde 10 hasarlı bina bilgisi ulaştı. Bir kaç binanın yıkıldığı ve hasarlı fakat köylerde hasar olduğu yönünde değerlendirmeler de var. 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. İkisi Elazığ'da ikisi Malatya'da, ayrıca yaralılar var.." dedi.

 Doğu Anadolu Fay Hattı, Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Varto Fayı kesişiyor.

DOĞU ANADOLU FAY SİSTEMİ

Doğu Anadolu Fay Hattı, Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Varto Fayı kesişiyor. Karlıova-Antakya arasında değişik özellikte olan birbirlerini tamamlayan birçok sol yönlü doğrultu atımlı faydan oluşan zon, Doğu Anadolu Fay Sistemi olarak adlandırılmıştır. Fay sistemi özellikle, 21 Mayıs 1971 tarihinde Bingöl ve yöresini etkileyen, birçok can ve mal kaybına neden olan depremle dikkati çekmişti. DAFS’nun Kahramanmaraş’tan sonraki devamı riskli. Fayın Karlova’dan başlayıp Bingöl, Palu, Hazar Gölü, Sincik, Çelikhan ve Gölbaşı’ndan geçerek yön değiştirdiğini, Hatay grabenini oluşturan faylarla devam ettiğini ve Ölüdeniz fayına birleştiğini belirtmektedir. Buna karşılık diğer bazı araştırmacılar Hatay grabenini oluşturan fayları Ölüdeniz fayı ile birleştirirken, bu sistemi DAFS’den ayırmışlardır.  

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...