• Reklam
  • Reklam
Eşit istihdamın katkısı 28 milyar dolar

Eşit istihdamın katkısı 28 milyar dolar

TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, “Dünya’da kadın erkek istihdama eşit olarak katılırlarsa dünya ekonomisine 28 trilyon dolar ek gelir sağlanabilir” dedi.

22 Şubat 2018 - 18:58

TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen, ‘Türkiye’nin Kadın Gücü Samsun Buluşması’ programı gerçekleştirildi.

Şehit Ömer Halis Demir çok amaçlı salonda gerçekleşen toplantıda konuşan TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, “Biz kadınlar daha iyi bir yaşam, daha iyi bir gelecek için büyük çaba gösteriyoruz. Ancak bunların kayıtlı bir karşılığı yok. Dünya’da kadın erkek istihdama eşit olarak katılırlarsa dünya ekonomisine 28 trilyon dolar ek gelir sağlanabilir. Daha refah bir dünya için kadınlarımızın ekonomi içinde olması şarttır. Ama bu şekilde devam edersek ancak 80 yıl sonra kadınlarla erkeklerin eşit istihdamı söz konusudur. Lütfen 80 yıl beklemeyelim bu sorumluluğa biz de destek verelim. Zira bu bizim geleceğe olan borcumuzdur.” Dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, ise “Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı ve istihdamı son on yılda hızla artış göstermiştir. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ülkelerin yaptıkları hane halkı işgücü anketlerinin derlendiği istatistik veri tabanı ILOSTAT’tan (Uluslararası Çalışma Örgütü İstatistikleri) elde edilen verilere göre 79 ülke içinde Türkiye 2007-2015 yılları arasında kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 31,4’e yükselmesiyle en fazla arttığı yedinci ülke olmuştur. Bununla beraber, söz konusu oranın halen Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 57,6’nın oldukça altındadır. Türkiye ekonomisi 2007-2015 yılları arasında düzenli ücretli sınıfında 5 milyon 325 bin kişi için iş yaratmıştır. Söz konusu işlerin yaklaşık yüzde 40’ında kadınlar çalışmıştır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından TOBB Girişimcilik Müdürlüğü Uzmanı Handan Köse moderatörlüğünde, TOBB Kadın Girişimcilik Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan, TOBB Kadın Girişimcilik Kurulu İcra Komitesi Üyesi Hatice Güner Kal ve TOBB Kadın Girişimcilik Kurulu İcra Komitesi Üyesi Merih Eskin sunum yaptı.
Etkinlik sonunda Şehit Erol Olçok çok amaçlı salonun önünde bulunan fuaye alanında, Atakum Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu öğrencilerinin yapmış olduğu tablolardan oluşan sergi gezildi.

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin kaptanı olacak
Cumhur İttifakı adaylarımız yerelde kalkınmanın, hizmetin...
Doğalgaz için ilk kazma vuruldu
Doğalgaz için ilk kazma vuruldu