Feteriko yeniden hayat buldu

Feteriko yeniden hayat buldu

Samsun Atakum Belediyesi, “Karadeniz’den Ege’ye İlmek İlmek Projesi" kapsamında unutulmaya yüz tutmuş feretiko bezinden yapılan kıyafetlerin sergilendiği defile gerçekleşti.

14 Mayıs 2018 - 11:59

Samsun Atakum Belediyesi, “Karadeniz’den Ege’ye İlmek İlmek Projesi" kapsamında defile düzenlendi.

Karadeniz’den Ege’ye İlmek İlmek Projesi büyük ilgi gördü. Feretiko bezi ile Ödemiş ipeğinin kompozisyonuyla oluşturulan kreasyon özel bir defile ile görücüye çıktı. Defile öncesinde feretiko bezinin lansmanı gerçekleşti. Lansman ardından uluslararası birçok mankenin podyuma çıktığı defilede krasyon beğeniye sunuldu.

Proje hakkında bilgi veren Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, belediye bünyesinde kurslara katılan .ayanların 2 yıl boyunca emek sarf ettiği feretiko bezi ile Ödemiş ipeğinin karışımıyla muhteşem ürünlerin ortaya çıktığını söyledi.

Amaçlarının Atakum’dan doğan, Samsun’da İzmir’e uzanan, Karadeniz’den Ege’ye ilmek ilmek dokunan ürünlerin tanıtmak olduğunu ifade eden Taşçı, "Bu ürünü pazara sunduğumuzda, pazar payını güzel bir şekilde oluşturduğumuzda bu işi öğrenen hanım kardeşlerimize istihdam sağlama noktasında çok güzel bir geri dönüşüm sağlayacaktır. Belediye olarak istihdama katkı sağlamak istiyoruz. Karadeniz’in geleneksel bezi olan unutulmaya yüz tutmuş feretiko bezinin tekrar gün yüzüne modernize edilerek çıkartmak istiyoruz." dedi.

İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın, 2 yıl boyunca feretiko bezinden üretilen 44 parçayı defilede tanıtacaklarını söyledi.

 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
'Ekonomik dar boğaz bekleyenler boş ümide kapılmasın'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'
Yılmaz, 'Yol haritamıza herkes katkı sağlamalı'