İstanbul’da tekrar deprem olacak mı

İstanbul'da tekrar deprem olacak mı

 İstanbul'da yaşanan depremin ardından vatandaşlar tekrar olacak mı korkusuyla sardı. 4,6'nın ardından 5,8 şiddetindeki deprem sonrası uzmanlar artçı depremlerin olacağı bilgisini verdi.

26 Eylül 2019 - 16:30
Sponsorlu Bağlantılar---

İstanbul'da iki gün arayla iki ayrı şiddetli deprem meydana geldi. Deprem sonrasında vatandaşlar binaları boşaltırken büyük panik ve korku yaşandı.

İstanbul'da saat 14:00'te şiddetli bir deprem meydana geldi. Silivri açıklarında oluşan depremin büyüklüğünü 5.8, moment olarak 6 olarak açıklandı. Büyük İstanbul depreminin olacağını uzmanlar bir çok kez dile getirirken, şiddetli depremler büyük bir panik ve korkuya neden oldu.

Deprem ardından okullar ve hastaneler hemen tahliye edildi. İlk etki olarak internet kesildi, aşırı telefon yoğunluğu nedeniyle operatörler kilitlendi. Kentte okullar tatil edilirken, vatandaşlar günü dışarıda geçirmeye başladı.

Silivri açıklarında ve yerin 6.99 kilometre derinliğinde oluşan deprem ile AFAD, Kızılay ve diğer arama kurtarma ve yardım kuruluşları hemen harekete geçti.

Deprem İstanbul haricinde Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Kırklareli, Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Manisa, İzmir, Çanakkale, Düzce, Bilecik'te de hissedildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ

İstanbul Valiliği, AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmadığını, bütün birimlerin depremin kentteki etkilerini yakından takip ettiğini duyurdu.

UZMANLARDAN DEPREM YORUMU

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, şiddetli depremlerin ardından artçı şok depremlerin olabileceğinin altını çizdi, İstanbul'da geçmişten günümüze 7 ve üzerinde bir deprem beklentisi olduğunu anımsattı.

ODTÜ Öğretim Üyesi Haluk Sucuoğlu, fay hattında kırılmalar olabileceğine dikkat çekti, vatandaşların tedbiri elden bırakmamasını, bu enerji boşalmasının 7'nin üzerinde beklenen Büyük İstanbul depremiyle alakalı olmadığını vurguladı.

Burada, deprem sonrasında 30'a yakın ufak çaplı depremler meydana geldi.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...