• Reklam
  • Reklam
İstismarın yüzde 60’ı tanıdık kesimden

İstismarın yüzde 60'ı tanıdık kesimden

Samsun'da gerçekleştirilen ‘Çocuk ihmali ve istismarına karşı bilinçli aile bilinçli çocuk’ konferansında, özellikle istismarın yüzde 60 oranında tanıdık kesimden geldiğine dikkat çekildi.

10 Nisan 2018 - 18:16

Samsun Atakum Belediyesi öncülüğünde, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla annelere yönelik eğitim programı gerçekleştirildi.

Çocuk istismarının önüne geçilmesi yönünde bilinç oluşturmak amacıyla yapılması gerekenlerin anlatıldığı, çocuk ihmali ve istismarına karşı bilinçli aile bilinçli çocuk konulu programa anneler katıldı. 

Çocukların, temel bilgi ve eğitimi evlerinde ailelerinden aldığını söyleyen Psikolojik Danışman Elif Topaç, başta cinsel istismar olmak üzere bir çok konuda çocukların bilgilendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “İstismarın önüne geçmek adına en büyük görev ailelere düşüyor. Mahremiyet eğitimi mutlaka verilmeli. İstemedikleri şeylere zorlanmamalı ve bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarılmalılar. Cinsel istismar suçlarında, sanıkların yüzde 60’lık kısmının, ailenin yakınlarından çıktığı gerçeği unutulmamalı. Çocuk deyip geçmemek, bir birey olduklarını unutmamak gerekir. Özel alanlarına saygı duyduğunuzu hissettirin” dedi.

ROL MODEL ANNE VE BABALAR

Çocuk istismarıyla mücadele ettiklerini kaydeden Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Fatma Taşçı, “Biz merkezimizde, bu anlamda önemli farkındalıklar ve bilgilendirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Çocukların en önemli rol modellerinin anneleri ve babaları olduğunu biliyoruz. Bu anlamda bilgilendirmelerimizi öncelikle anne ve babalara yapıyoruz. Alanlarında uzmanlaşmış psikologlar ve uzmanlar eşliğinde, bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalarımızı daha geniş kitlelere ulaştırarak, daha çok aile ve dolayısıyla daha çok çocuğa ulaştırmak istiyoruz” diye konuştu.
 

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tok,
Tok, "İş Bilenin, Kılıç Kuşananın'
Sevdamızın Adı Tekkeköy
Sevdamızın Adı Tekkeköy