KOOPERATİF BAŞKANINDAN CUMHURBAŞKANINA MEKTUP “BORCUMUZA AF...

KOOPERATİF BAŞKANINDAN CUMHURBAŞKANINA MEKTUP “BORCUMUZA AF DEĞİL YAPILANDIRMA İSTİYORUZ”

Bafra 1032 Sayılı Tarım Kredi YKB. Başkanı Burhan Balta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazarak zor durumda olan üreticinin derdini anlatarak çözüm istedi.

16 Mart 2020 - 19:01
Sponsorlu Bağlantılar---

Bafra 1032 Sayılı Tarım Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Balta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupta; “Sayın Cumhurbaşkanım bizlerin bu sıkıntımızı ayrıntılı bir şekilde size ulaştıramıyorlar orta halli ve kırsal kesim üreticileri olarak sizden yardım bekliyoruz. Af istemiyoruz. Sadece borç yapılanması yani vade istiyoruz. Bu sıkıntı tüm ülkemizde sadece Samsun’la ilgili değil.” dedi.

“TÜM ÜLKENİN ORTAK SORUNU”

Balta mektubunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 2017/19 Anayasası uygulandığı Kredilendirme tüzüğünden dolayı Ülke genelinde 1.100.000 ortağı uygulamaların üreticileri zor durumda bıraktığını aktararak geri ödeme yöntemlerinde kolaylık talebinde bulundu.

Mevcut problemin Samsun ile sınırlı olmadığını ülke genelinde bir sorun olduğunu vurgulayan Başkan Balta; “Tarım Kredi 150 yıllık bir kurum Üretici Birliği ama birlikten çıkmış tamamen kar amaçlı bir şirket Ticaret hane kısaca Tefeci olmuş. Bu durum Malatya Ziraat Odası Koordinatörü Yunus Kılınç Ankara’da Ziraat Odaları Genel Kurulunda dile getirdi. Hiçbir ürün özelden değil, hatta GÜBRETAŞ kendi iştiraki olduğu halde piyasadan pahalı, birde kendi özele bayilik veriyor. Özel kurumdan ucuz satıyor bunu da anlamak mümkün değil. Kurumumuzun asıl sahipleri üreticileriz, seçim yapıyoruz, yönetim seçiyoruz, Başkan oluyoruz. Çalışan memur benim imzamla izne çıkıyor ama ne hikmetse kurulduğu günden beri yönetimler vatandaş kurumun sahibi olduğunu bilememiş, hep sembolik kalmış üstelik siyah plaka kullandıklarından 100/99 üretici kurumu devlet olarak görüyor. Devletin kurumu bunu nasıl yapar deniyor” ifadelerini kullandı.

ŞARTLARIN ÜRETİCİ BİTİRDİĞİNİ GÖRMÜYORLAR MI?

Mektubunun devamında ise Balta; “Sayın Cumhurbaşkanım, Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Tarım Bakanlığımızla görüşmede oda vardı, önceki dönemlerde Bilecik Vekilimizdi. Bu şartlarda üreticiyi bitirdiğini görmüyor mu acaba? Defalarca görüştüğümüz halde bunu ancak Devlet vadelendirir diyor, Kurum kendi başına yapamaz diyor. Bizlerin AK Parti’ye ve sizlerin liderliğine desteğimiz sonsuzdur. Gerçekten çok zordayız, üreticinin büyük bir kısmı icralık durumdadır. Gizli falan değil kurumun sistemine bakıldığında acı tablo görünecektir. Yine diyoruz birçok ilden bizim gibi üreticilerle görüşüyoruz, yaşıyoruz her yer aynı. Kurumun başındaki Müdür Fahrettin Poyraz üstelik iktidar vekilliği yapmış biri olarak bu sistemi vatandaşa reva görüyor.” diye aktardı.

YAŞAMAMIZ İÇİN BUNA İHTİYACIMIZ VAR

Üretim için yaşamamız için buna ihtiyacımız var diyen Balta; “İsteğimiz bir sefere mahsus olmak kaydıyla Tarım Krediye olan borçlarımızı 4 veya 5 yıl Ziraat Bankası gibi yapılandırmaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız sizlerin kıymetli vakinizi aldım, çiftçi durumunu sizlere kısaca izah etmeye çalışım. Takdir yüce makamınıza aittir.” diyerek sözlerini bitirdi.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Çiftçi üretici
    1 yıl önce
    Sayın başkanım sen sadece bafranin deyil Türkiye\'nin çiftçilerin sorunlarını dile getiriyorsun senden Allah razı olsun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı çift cinayetini katil piknikte söylemiş
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı...
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm