• Reklam
  • Reklam
Kurbanlık fiyatları inek, boğa koç koyun ne kadar

Kurbanlık fiyatları inek, boğa koç koyun ne kadar

Kurban Bayramı’nın yaklaşırken kurbanlık fiyatları de merak edilmeye başlandı. Kurbanlık boğa, inek, koç koyun fiyatları bu yıl ne kadar.

04 Temmuz 2018 - 15:56

20-24 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek Kurban Bayramı nedeniyle şimdiden kurbanlık fiyatları merak edilirken, hazırlıkları başladı.

Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. günü başlayan Kurban Bayramı miladi takvime göre 21 Ağustos Salı günü başlayacak ve 24 Ağustos’da sona erecek. Bayramın hafta içine denk gelmesi ile Kurban Bayramı tatilinin 9 gün ise yine bekleniyor.

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte kurbanlık fiyatları da şimdiden merak edilmeye başlandı. 2017 yılında fiyatlar geçen yıla oranla yükselirken bu yılda yüzde 10 civarında artış bekleniyor. Küçük ve büyük baş hayvanlarda fiyatlar bu yıl el yakacak.

Boğa, İnek, koç, koyun ve deve kurbanlık olarak dinen kabul edilirken, en çok inek ve koç kesimi gerçekleşiyor.

Türkiye’de yeterince hayvan bulunurken, yaşanacak fiyat artışlarının girdi maliyetlerindeki artışlardan kaynaklandığı ön görülüyor.

Bu yıl küçük baş hayvanların ortalama bin TL büyük baş hayvanların ise en düşük 7 bin TL’den satışa sunulması bekleniyor. İllere göre fiyatlar değişirken, dini vecibelerini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, şimdiden uygun kurbanlık arayışına girdi.

Kurban bayramının yaklaşmasıyla fiyatların daha da artacağını düşünenler, şimdiden üreticilerden kurbanlık alımlarına başladı.

Geçen yıl pazarda hayvan pazarlarında büyükbaş fiyatı 6 bin ile 22 bin lira arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar 600 lira ile bin 200 lira arasında satılmıştı.

Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser