KHK ile çok sayıda kamu çalışanı memurluktan atıldı

KHK ile çok sayıda kamu çalışanı memurluktan atıldı

Resmi Gazete’de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 7 bin 669 emniyet, 323 jandarma, 2 sahil güvenlik personeli ve 24 merkez valisi  memurluktan, kamu görevinden çıkarıldı. Kendi isteğiyle emekli olan hakim ve savcıların tekrar göreve dönmesinin önü açıldı.

02 Eylül 2016 - 02:54 - Güncelleme: 02 Eylül 2016 - 03:12
Sponsorlu Bağlantılar---

Resmi Gazete’de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kamu çok sayıda memur ve personelin görevine son verildi.

Yeni yayınlanan KHK ile kamuda binlerce memurun görevine son verildi. FETÖ-PDY soruşturması kapsamında Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

KHK ile terör örgütlerine veya devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olanların görevini son verildi.

Resmi Gazete'de yer alan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kurumlarda büyük bir çalışma yapıldı.  Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve kamu kurumlarındaki çok sayıda memurun görevine son verildi. Kamudan çıkarılanlar arasında 7 bin 669 emniyet, 323 jandarma ve 2 Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli ve 24 merkez valisi de yer alıyor.

KARAR 15 AĞUSTOS’TA ALINDI

Anayasanın 121'inci maddesi ile Olağanüstü Hal Kanununun 4'üncü maddesine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nca, 15 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karar alındı.

Bazı kamu kurumlarındaki çok sayıda kişi kamu görevinden, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan çok sayıda kişi, başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın görevinden çıkarıldı. Görevine son verilenlere ise ayrıca bir tebligat yapılmayacak.

Memurluktan atılanların görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeyecekler, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecekler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecekler.  Bu kişilerin uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacak.  Silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgelerinin ve pilot lisanslarının iptal edileceği ve bu kişilerin oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından 15 gün içinde tahliye edileceği de ayrıca karar da yer aldı.

Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacaklar.  Hakkında ilgili bakanlık ve kurumlarca ilgili pasaport birimine derhal bildirim yapılarak pasaportları iptal edilecek.

24 MERKEZ VALİSİ DE MEMURLUKTAN ATILDI

Kamu görevinden çıkarılanlar, varsa uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve müsteşar, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ile sıfatlarını kullanamayacaklar.  Bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacak. Kamu ile ilişkisi kesilenler arasında, 24 merkez valisi de yer alıyor.

EMEKLİ HAKİM VE SAVCILAR MESLEĞE DÖNEBİLECEK

Resmi Gazete'de yayımlanan 673 sayılı KHK ile hakimlik ve savcılık mesleğinden kendi istekleriyle emekli olan veya tekrar mesleğe dönmek isteyenler 2 ay içinde başvuruda bulunabilecek.  Mesleğe kabulde aranan nitelikleri kaybetmemiş olmaları halinde yeniden mesleklerine dönebilecekler.

Bu arada, ceza infaz kurumları ve tutukevleri izleme kurullarının başkan ve üyelerinin üyelikleri son verildi. 10 gün içinde Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanunu'nda belirlenen usule göre yeniden seçim yapılacak.

Görevden uzaklaştırılan memurların soruşturma sonrasında  tekrardan görev dönmeleri halinde aynı görev yerine uygun kadrolar veya pozisyonlarda da görevlendirilmesinin önü açıldı.

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Survivor 2021 ne zaman başlayacak? Başvuru alınıyor mu
Survivor 2021 ne zaman başlayacak? Başvuru alınıyor mu
Samsunspor birinci lige yükseldi
Samsunspor birinci lige yükseldi