Tarım sigortası çiftçinin kurtarıcısı

Tarım sigortası çiftçinin kurtarıcısı

Tarım sigortası kapsamı, nasıl yapıldığı, yasal mevzuatı ve ödeme sistemi haber metnimizde. Bitkisel ürün sigortası, Sera sigortası, Büyükbaş hayvan hayat sigortası, Küçükbaş hayvan hayat sigortası, Su ürünleri hayat sigortası,  Arıcılık (arılı kovan) sigortası, Kümes hayvanları hayat sigortası kapsamı. Tarım Sigortası üreticilerin büyük güvencesi olarak duruyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Sigortası kapsam ve detaylarını sizler için derledik.

06 Ağustos 2019 - 15:56
Sponsorlu Bağlantılar---

Devlet Destekli Tarım Sigortalarında Asıl Amaç, doğal afet ve hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları, Ticari ve kar amacı olmadan, sigorta prensipleri çerçevesinde ve teknik esaslara dayalı olarak,  çağdaş, güvenilir, şeffaf ve sürdürülebilir bir sistemle, kısmen de olsa karşılayıp, Üreticileri, uzun vadede gelir istikrarına kavuşturarak, üretimde devamlılığı (Gıda Güvenliği) sağlamaktır.

DEVLET DESTEKLİ TARIM SİGORTALARI SİSTEMİ

Bitkisel ve hayvansal üretimde, sürdürülebilirliğin sağlanmasının yanı sıra, doğal afet ve hastalık risklerinden dolayı, oluşabilecek belirsiz kamu bütçe yükünün kamu bütçe disiplini açısından planlı ve öngörülebilir hale getirilmesidir. Dolayısıyla; Doğal risklere karşı, yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde, modern koruma tedbirleri açısından, tarım sigortaları uygulaması önem arz etmektedir.

TARIM SİGORTASINDA BAKANLIĞIN YETKİ VE SORUMLULUKLARI

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte yürütülen; Devlet Destekli Tarım Sigortaları uygulamasında; bakanlığın, çeşitli yetki ve sorumlulukları bulunmaktadır.
5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanunu’nun 10 uncu ve 11 inci maddelerinde belirtilen bu yetki ve sorumluluklar;  Tarım Sigortalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için gerekli tedbirleri almak, Ürünler, riskler ve bölgeler itibariyle, sağlanacak prim desteğine ilişkin teklifleri Cumhurbaşkanının onayına sunmak,  Tazminat ödemelerinin, doğru ve düzenli bir şekilde yapılmasını izlemek, 5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile verilen diğer görevleri yürütmek ve denetlemektir.

HAVUZ SİSTEMİ

Bütünsellik: Tek bir organizasyon şeklinde işler yürütülür. Standardizasyon: Sistemin standart ve bir bütün olarak, güvenilir ve sürdürülebilir olması ile standart poliçe düzenlenir.
Verimlilik ve Ölçek Ekonomisi:  Üreticilerin daha düşük prim fiyatları ile sigorta yaptırabilmesine imkan sağlanır. Yüksek Güvence: Çiftçilerin/üreticilerin çeşitli sigorta ihtiyaçlarının (paket sigorta uygulaması ile) büyük ölçüde karşılanması yönüyle; yüksek güvence sağlanır.
Sürdürülebilirlik:
Sigorta sisteminin en önemli unsuru olan sürdürülebilirlik ve
güvenilirlik özelliğine sahiptir

DEVLETİN PRİM VE HASAR FAZLASI DESTEĞİ

Prim Desteği:  DTÖ ve AB Kriterlerine uygun dolaylı bir destektir. Üreticiler tarafından ödenmesi gereken sigorta priminin bir kısmı (% 50, % 60 ve % 66,7 oranlarında) Devlet tarafından, karşılıksız destek olarak sağlanmaktadır.
Ürünler, riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle, Devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları, her yıl Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmektedir
Bitkisel ürünlerini, seralarını, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını, kümes hayvanlarını, su ürünlerini ve aktif arılı kovanlarını sigortalayan üreticilerin, sigorta prim miktarlarının yüzde ellisi (% 50) Devlet tarafından ödenmektedir. Açık alanda yetiştirilen meyvelerde, çiçeklenme evresi don riski kapsamında yer alması, poliçe prim bedellerini yükselttiğinden, üreticinin kolayca sigorta yaptırabilmesini temin etmeye yönelik olarak, bu risk için de primin 1/3’ü oranında, ek Devlet prim desteği sağlanmaktadır. (% 66,7) İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek ürünleri ile bunların sertifikalı tohumluklarında poliçede yazılı primin % 60'ı Devlet tarafından karşılanır.
Hasar Fazlası Desteği: Ulusal ve uluslararası piyasalardan sağlanan korumanın (Reasürans’ın) yeterli olmaması durumunda, Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenecek kısmın, Devlet tarafından taahhüt edilmesidir. Olağanüstü hallerde beklenenden fazla hasar olması durumlarında; ihtiyaç duyulan ilave ödenek miktarının, yukarıda belirtilen çerçevede, Devlet tarafından Hasar Fazlası Desteği şeklinde Havuz’a aktarılması ile hasarların tazmin edilmesi mümkün olmaktadır.

DEVLET DESTEKLİ TARIM SİGORTASI BRANŞLARI 

Bitkisel ürün sigortası, Sera sigortası, Büyükbaş hayvan hayat sigortası, Küçükbaş hayvan hayat sigortası, Su ürünleri hayat sigortası,  Arıcılık (arılı kovan) sigortası, Kümes hayvanları hayat sigortası.

Bitkisel ürün sigortalarında muafiyet ve müşterek sigorta oranları.

Sera sigorta muafiyet oranları.

Büyükbaş hayvan sigorta ve muafiyet müşterek sigorta oranları.

Küçükbaş hayvan sigorta ve muafiyet müşterek sigorta oranları.

Kümes hayvanların sigorta ve muafiyet müşterek sigorta oranları.

Devlet destekli tarım sigortası poliçesi.

Devlet destekli tarım sigortası hasar ve tazminat ödemeleri.

Sera sigortası ödemeleri ve teminatları.

Kuraklık sigortası

Bitkisel ürün sigortası.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı çift cinayetini katil piknikte söylemiş
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı...
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm