Tilkiler havadan yemle kuduza karşı aşılanacak 

 Tilkiler havadan yemle kuduza karşı aşılanacak 

"Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini projesi kapsamında ormanlık alanda tilkiler havadan atılacak yemle kuduza karşı aşılanacak.

21 Şubat 2020 - 23:46
Sponsorlu Bağlantılar---

Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini Avrupa Birliği Projesi kapsamında tilkiler kuduza karşı aşılanacak.
Tarım ve Orman Bakanlığı, doğal yaban hayatında kuduz hastalığıyla mücadele için başlattığı çalışmalar kapsamında 225 bin kilometre kare alanda 3 yıl süreyle senede iki defa havadan aşılama çalışması yürütüyor.
2020 yılı ilkbahar aşılaması kapsamında, aşı atım işlemlerine 20 Şubat'ta başlandı. Samsun'da ise proje kapsamında vatandaşları bilgilendirme çalışmalarının yanında yerleşim yerleri alanı dışında kalan bölgelerde uçakla aşı yemleri atımına başlandı. Özellikle tilkilerin çiftlik hayvanları ile irtibatlarının yüksek olması sebebi ile aşılanmaları prognamlı şekilde uygulanacak.

Açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, vatandaşların özellikle çocukların, havadan atılan Baitler (aşılı yem) bulunduğunda kesinlikle dokunmamaları uyarısında bulundu. 
Kapsülün içindeki aşı, göze veya ciltteki açık bir yaraya temas etmesi halinde su ve sabun ile yıkanması, hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerektiğini belirten Sağlam, " Bu yemler sadece tilkilerde bağışıklık oluşturacak şekilde hazırlanmıştır. Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpeklerin başıboş bırakılmaması ve aşılı yemlerin köpekler tarafından yenmesi engellenmelidir. Yemlerin vatandaşlar tarafından bahçelerinde bulunması halinde, direkt temastan kaçarak eldiven veya plastik bir torba ile toplamaları, akabinde de imha edilmeleri için bir veteriner hekime veya sağlık Kuruluşuna götürmeleri gerekmektedir." dedi. 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...