Trump’dan önemli açıklama Türkiye’ye adil davranılmadı

Trump'dan önemli açıklama Türkiye'ye adil davranılmadı

ABD Başkanı Trump, S-400 konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aldığı kararları haklı gördü ve 'Türkiye'ye adil davranılmadı' dedi.

29 Haziran 2019 - 14:12
Sponsorlu Bağlantılar---

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’nın Osaka kentinde yapılan G-20 Liderler Zirvesi kapsamında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.

Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile G-20 Osaka Zirvesi’nde bir araya gelmelerini çok anlamlı bulduğunu ifade etti. Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolarlık bir zirveye doğru ilerlediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında savunma sanayine yönelik atılan ve atılacak adımlar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik ortaklığımız var. Bu stratejik ortaklığımız birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancım tamdır” dedi.

TÜRKİYE'YE ADİL DAVRILMADI

ABD Başkanı Trump da açıklamasında, G-20 Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bir gazetecinin “Türkiye S-400 savunma sistemlerini alırsa ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını” sorması üzerine, ABD Başkanı Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı” dedi. ABD Başkanı Trump, S-400 konusunda ise “Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz. Adil olmak zorundasınız” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatan ABD Başkanı Trump, “Türkiye, ABD’nin dostu ve beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Bunu daha da büyüteceğiz. İkili ticaret hacminde 75 milyar dolar çok az, 100 milyar doların çok üzerinde olması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Trump, Türkiye ile ABD ilişkilerinin gittikçe ilerlediğini belirterek, “Ticaretimizi dört katına çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin çok iyi üretimi ve ürünleri var. İlişkilerimiz askerî alanda da gelişiyor. Aynı zamanda bizden çok miktarda askerî alım yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’yi ziyaret edeceğine işaret eden ABD Başkanı Trump, bu ziyaret için net bir tarih belirtmedi.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar eşlik etti.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi dikkat çekti
Güldüren yüz Kemal Sunal yaşıyor mu, öldü mü reklam filmi...