Uzmanlar klima alımı, kullanımına dikkat çekti

Uzmanlar klima alımı, kullanımına dikkat çekti

Samsun MMO uzmanları klima kullanımı ve alımı konusunda vatandaşları pratik bilgiler vererek uyardı.

28 Haziran 2018 - 11:46

Makine Mühendisleri Odası Samsun Şube üyesi Makine Mühendisi Nail Yolaydın, klima kullanımının giderek yaygınlaşması üzerine kullanımı, alımı ve bakımı konusunda bilgi verdi.

Küresel ısınma seviyesinin artışına paralel olarak kullanımı sürekli artan klimaların artık günlük hayatta yerini aldığını belirten Yolaydın, “Klimaların seçiminden-montajına, işletmeye alınmasından - bakımına kadar olan süreçte ayrı bir uzmanlık istemektedirler.” dedi.

Günümüzde klimalar artık hiçbir mühendislik hizmeti verilmeksizin marketlerde bile satıldığını klima seçimi ve kullanımının tüketici tercihine bırakıldığını anımsatan Yolaydın, “
Unutmamalıyız ki, klima bir soğutma cihazı değil iklimlendirme cihazıdır. Klimaların, uzman kişiler nezaretinde seçimi, montajı ve bakımı yapılmalıdır. Yanlış seçim yüzünden klimalar; enerji sarfiyatına ve en önemlisi sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir. Odanın alanına ya da hacmine göre klima kapasitesi seçimi yanlış bir uygulamadır. Bir oda için klima kapasitesini belirlemek bir mühendislik hesabıdır. Bu hesaplamalar odadaki cam yüzeylerin miktarına, duvarların yalıtımlı olup olmadığına, hatta odanın yönüne bakılarak yapılmaktadır. Bu etkenlere bağlı olarak klima kapasiteleri ciddi anlamda değişmektedir.” diye konuştu.

KLİMADA DOĞRU AYAR 

Yolaydın, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Klima kullanımında öncelikle doğru ayarların yapılması gerekmektedir. Yaz ayları için uluslararası standartlarda önerilen değerler 22 ile 25 santigrat derece arasındadır. Burada üst değere yakın ayarları seçmek sağlık açısından önemlidir.  Sıcak ortamlardan soğuk ortamlara ani girişlerin soğuk çarpmalarına, hatta kısmi felçlere neden olabileceğinden sıcaktan bunalmış olunsa dahi, soğuk ortama girildiğinde hemen klimanın esintisinin önünde durulmaması gerekmektedir. Kumandayı 18 santigrat dereceye ayarlamak, klimanın ortam sıcaklığını çok uzun sürelerde ve zorlanarak bu sıcaklığa indirmeye çalışacağından enerji sarfiyatının artmasına neden olacak. Arabaları klimaları çalıştırmadan önce camları açarak, bir süre açık tutmanın içerde oluşan sıcak havanın hızlıca tahliyesi sağlanmalıdır ve araç klimalarında da termostat değeri 22 derece civarında olmalıdır.  Klimaların kullanımından dolayı oluşan yoğuşma suları, binalarda herhangi bir nem problemine sebep olmayacak şekilde uzaklaştırılmalıdır.”

BAKIMLARI MUTLAKA YAPTIRILMALI

İşyerlerimizde, evlerde ve taşıtlarda kullanılan klimaların ve tesisatlarının düzenli olarak periyodik bakımı ile temizliği yapılmasının insan sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çeken Yolaydın, CE işareti olan mühendislik firmalarının tercih edilmesini istedi.
 

Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Hazır annesini kaybetti
Adnan Hazır annesini kaybetti
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser
Usta isim Vehbi Tezcan'dan konser