Yılmaz, artık su arıtma tesisi olmayan ilçe kalmayacak

Yılmaz, artık su arıtma tesisi olmayan ilçe kalmayacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirde içme suyu probleminin tamamen çözüldüğünü belirterek, “2018 yılına kadar modern kentlerin vazgeçilmesi olan artık su arıtma tesisi olmayan ilçe kalmayacak.” dedi.

09 Ağustos 2017 - 12:55 - Güncelleme: 09 Ağustos 2017 - 13:33

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Başkan Yılmaz, Bakan Demircan ve Bakan Eroğlu'na Samsun'da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

SAMSUN’UN İÇME SUYU SIKINTISI YOK 

Şehirde Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın çalışma alanına giren faaliyetler hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, seçilmiş yerel yöneticiler olarak kentin ve insanların modern bir şehirde yaşam sürmesi, ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü çalışmanın yürütüldüğünü söyledi.  
Şehrin su ihtiyacının Çakmak Barajı’ndan karşılandığı kaydeden Başkan Yılmaz, “Çakmak Barajı şuan kentin tüm su ihtiyacını karşılayabilecek durumda. Arıtma tesisi aktif bir şekilde çalışıyor. Bizler arıtma tesisinin kapasitesinin artırılması için ek tesis yapımını planladık. Ama şuan bu projeyi durdurduk. Nedeni ise, Salıpazarı ve 19 Mayıs ilçelerine barajlar yapılıyor. Yeni içme suyu kaynaklarına ihtiyaç kalmayacak. Bu tesislere de ilave arıtma tesisleri yapılıyor. Çakmak Barajı’yla ilgili de önlem aldık. Geçtiğimiz yıllarda bir kuraklık yaşanmıştı. Bu doğa sorunun ardından Suat Uğurlu Barajı’ndan 5 kilometre Çakmak Barajı’na boru hattı döşedik. Çakmak Barajı’ndan su azaldığı zaman hemen takviye imkanına kavuştuk.” dedi.

ARITMA TESİSİ OLMAYAN İLÇE KALMAYACAK

Şehirde arıtma tesisi olmayan hiçbir ilçenin kalmaması için yoğun bir çalışmanın içerisine girdikleri vurgulayan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Merkez haricinde 13 ilçemiz bulunmakta. Bakanlığımızın gösterdiği hassasiyeti bizlerde göstermeye çalışıyoruz. Arıtma tesisi konusu çok önemli. Tabiatın bağrından aldığımız suyu tekrar temiz bir şekilde doğaya bırakmamız gerekli.  Şehrimiz de artık su arıtma tesisi olmayan ilçe kalmayacak. 19 Mayıs ilçesinde ihale yapıldı, 2018’de tamamlanacak. Yakakent’te Ekim ayında artık su arıtma tesisimiz hizmete girecek. Vezirköprü ilçesinde 23 Ağustos’ta ihaleyi gerçekleştireceğiz. Salıpazarı, Kavak, Ladik ilçelerimizde  ihale hazırlıkları sürüyor. Bunlarda 2018 yılında bitecek. Sadece Çarşamba ilçemiz kalıyor. Buda bizden kaynaklanan sorun değil. Buradaki tesisin AB Hibe programlarından yapılması planlanıyordu, oradan kaynaklanan bir gecikme var. 2018 yılından sonra arık su arıtma tesisi olmayan yerleşkemiz olmayacak.”
Şehrin kanalizasyonunun modern tekniklerle bertaraf edilmesi için yürütülen çalışmalara değinen Yılmaz, “Şuan 50 milyon Euro’luk büyük bir arıtma tesisini yapıyoruz. Doğu yakasında şehrimizin 500 bin gibi nüfusunun atıklarını buradan atıyoruz. Uzun bir pompaj gerekti. Şehir Bafra tarafına doğru da gelişiyor.  Batısındaki yerleşke Atakum, Çatalçam ve Taflan güzergahında 16 bin metreküp gün kapasiteli arıtma tesisi ayrıca 2018 yılı ortalarında bitecek. “ diye konuştu.

DOĞA GÜZELLİKLERİ TURİZME DÖNÜŞÜYOR 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın protokolle büyükşehir belediyesine devrettiği Sarıgazi, Bayraktepe, Gölyazı, Vezirköprü tabiat parklarının turizm cennetine dönüşmeye başladığını belirten Yılmaz, bakanlığın ve belediyenin yürüttüğü çalışmalarla doğal güzelliklerinin yeniden hayat bulduğunu, bu yerlerin turizm merkezi  haline geleceğini ifade etti.
Vezirköprü kanyonundan örnek veren Yılmaz, “205 kişilik tekne aldık geziler düzenliyor. Turizm şirketleri bu yere artık geziler düzenliyor rezervasyonlar yapılıyor. Daha birçok sportif ve sosyal aktivitelerde bu bölgemizde. Diğer bölgelerimiz de aynı ilgiyi görmeye başladı.” dedi.

KIZILIRMAK DELTASI DÜNYA MARKASI OLACAK

Kızılırmak Deltası’nın UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde olduğunu, daimi listeye geçmek için başarılı bir sürecin devam ettiğinin altını çizen Yılmaz, bölgenin büyük bir dünya mirası olduğuna dikkat çekti.
“Yaptığımız çalışmalarla UNESCO nezdinde iyi bir itibar aldık” diyen Yılmaz, “Kızılırmak kuş cennetini bir dünya markası yapmaya çalıyoruz. Biz burada birlik kurup, süreci ve çalışmaları yönetmeye başladık. En başta işgalleri ortadan kaldırmak için büyük bir mücadele verdik. Kaçak yapılaşmalar büyük ölçüde bitti. Çoğunu yıktık. Yöre halkına destekler verdik. Doğal yaşamın ön plana çıkması için çalışmalar tamamlandı. Geçtiğimiz aylarda UNESCO’nun toplantısına katıldık. Şeref konuğu olarak çağırdılar. Deltamızı, şehrimizi tanıttık. Daimi listeye girmemiz için kararlığımızı ilettik. Onlarda yapılan çalışmaları takdirle karşıladılar. Devletimizin de desteğiyle başarılı bir süreç devam ediyor.” şeklinde konuştu.
Yılmaz, şehir merkezinde mavi bayrak sayısının arttığı, orman köylülerin desteklenmesi için çalışmaların yürütüldüğü bilgisini de paylaştı. Ziyarette, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, milletvekili Orhan Kırcalı’da hazır bulundu.


 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çukur dizini bitecek mi final ne zaman yapacak
Çukur dizini bitecek mi final ne zaman yapacak
Naz Elmas kendisinden 16 yaş büyük Erol Özmandıracı ile evlendi
Naz Elmas kendisinden 16 yaş büyük Erol Özmandıracı ile evlendi