Samsun’da kan stokları bitti çağrı geldi

Samsun’da kan stokları bitti çağrı geldi

Türk Kızılay Samsun Bölge Kan Merkezi’nde kan stokları azaldığı için kritik seviyeye ulaştı. Sadece acil hastaların kan ihtiyacı karşılanabiliyor.

08 Ağustos 2017 - 11:16
Sponsorlu Bağlantılar---

Samsun’da kan stokları kritik seviyeye ulaşması nedeniyle bağış çağrısı geldi.
Türk Kızılay’ı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’nden  ‘Kan bağışları azaldı kan stokları kritik seviyelere düştü.” çağrısı geldi.
Bölge kan merkezinden yapılan açıklamada, “Yaz aylarında kan bağışlarında düşüş yaşanmaktadır. Bu sene Ramazan Bayramı sonrasında hava sıcaklıklarının aşırı artması Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’nin sorumluluk sahasında sürdürdüğümüz kan bağışı kabul faaliyetlerini olumsuz etkilemiştir.  Azalan kan bağışları neticesinde kan ve kan bileşenleri stokları azalmıştır. Geçen sürede kan bağışlarındaki azalmanın devam etmesi neticesinde kan stokları kritik seviyelere düşmüştür. Kan stoklarımız şu an, sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastalardan durumu acil olanların ihtiyaçlarını karşılamaya yeterken diğer hastaların ise tedavilerinde gecikmelere sebebiyet verebilecek oranlardadır.” denildi.
Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’nin sorumluluk alanının Amasya, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illeri olduğunun hatırlatıldığı açıklama şöyle devam etti; “Bölge Kan Merkezimiz Sağlık Bakanlığı’nın kendisine verdiği yetki ile ulusal mevzuatlar doğrultusunda sorumluluk bölgesinde kan bağışı kabul faaliyetleri yürütmektedir. Bu bölgedeki kamu, özel ve üniversitelerin sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaları kan ve kan bileşenleri ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kan, kaynağı sadece insanda olan ve yapay olarak üretilemeyen bir maddedir. Kan ve kan bileşenleri birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ülkemizde her 4 saniyede 1 ünite kana ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan ve kan bileşeni ihtiyaçlarının sorun yaşanmadan karşılanabilmesi için düzenli ve gönüllü kan bağışçılarına ihtiyaç vardır. Kan bağışçılarının yapmış oldukları bağışlar sayesinde sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan ihtiyaçları karşılanabilmektedir. “
Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu bilgisi verilirken 18-65 yaş aralığındaki tüm bireyleri Türk Kızılayı Kan Hizmet Birimlerine kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı) ile kan bağışında bulunmaya davet edildi.
 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm