Kovid-19’u bazı insanlar neden hafif atlatıyor, yeni ilaç...

Kovid-19'u bazı insanlar neden hafif atlatıyor, yeni ilaç araştırmaları

İngiltere yapılan araştırmada bazı insanların Kovid -19'a neden çaresizce hastalandığı, bazılarının neden hafif atlattığı sorusuna cevap aradı. Yeni ilaçlar ve gen konusunda ise önemli tespitler elde edildi.

11 Aralık 2020 - 22:20
Sponsorlu Bağlantılar---

İngiltere'deki 208 yoğun bakım ünitesinde 2 bin 700 Kovid -19 hastasının DNA'sını inceleyen bilim insanları, iki moleküler süreçte (antiviral bağışıklık ve akciğer iltihabı) yer alan beş genin birçok ciddi vakanın merkezinde olduğunu belirlediler.

Araştırmanın eş başkanlığını yapan Edinburgh Üniversitesi bilim insanları, sonuçların klinik testler için listenin başında hangi ilaçların olması gerektiğine vurgu yaptı.

IFNAR2, TYK2, OAS1, DPP9 ve CCR2 olarak adlandırılan genlerin, neden bazı insanların Kovid -19 nedeniyle çaresizce hastalanırken diğerlerinin etkilenmediğini kısmen açıkladığı ifade edildi.

Nature dergisinde yayınlanan bulgular, belirli antiviral ve antiinflamatuar yolları hedefleyen ilaçların klinik denemelerini yürüterek bilim insanlarının COVID-19 için potansiyel ilaç arayışlarını hızlandırmasına yardımcı olacağına dikkat çekildi.

En fazla potansiyele sahip olanlar arasında, Eli Lilly firması tarafından yapılan artrit ilacı baricitinib'i içeren JAK inhibitörleri adı verilen bir anti-inflamatuar ilaç sınıfı olması gerektiğini ön incelemede.

Üniversitenin bilim insanları, INFAR2 geninin aktivitesindeki bir artışın Kovid-19'a karşı koruma sağlayabileceğini, neden olarak interferon ile tedavinin etkisini taklit etme olasılığının yüksek olduğunu buldu.

Klinik çalışmalarda interferon-beta-1a, interlökin-1 reseptör antagonisti ve Sanofi'nin artrit ilacı Kevzara dahil olmak üzere Kovid-19'a karşı potansiyelleri açısından çeşitli mevcut ilaçlar ise araştırılıyor.

Şimdiye kadar, deksametazon adı verilen bir steroid ve Gilead tarafından üretilen remdesivir adı verilen yeni geliştirilmiş bir antiviral, Kovid -19 hastalarını tedavi etmek için dünya çapında izin verilen tek ilaç olarak biliniyor. Remdesivir, hastalığın şiddetli vakaları için önerilmemesine ve karışık sonuçlar vermesine rağmen hala denemelerde.

Geçen ay, ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Eli Lilly'nin hastaneye kaldırılmayan ancak yaşları veya diğer koşulları nedeniyle ciddi hastalık riski altında olan hastalar için Kovid -19 antikor ilacı olan bamlanivimab'ı onaylamıştı.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı çift cinayetini katil piknikte söylemiş
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı...
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi