Yılmaz, Samsun geleceğe emin adımlarla ilerliyor

Yılmaz, Samsun geleceğe emin adımlarla ilerliyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, konuk olduğu Bloomberg televizyonunda şehir ekonomisi, 2023 hedefleri, şehrin dinamikleri, yürütülen çalışmalar gibi bir çok konuda önemli bilgiler verdi.

24 Ağustos 2017 - 17:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Türkiye'de güzel işlerde oluyor” fikrinden yola çıkılarak Bloomberg’de yayına başlayan Sami Altınkaya'nın sunduğu 'Çıkış Yolu' programa konuk oldu.

Lojistik köy, Samsun ekonomisi, 2023 hedefleri, şehrin dinamikleri, yürütülen çalışmalar gibi bir çok konuda bilgi veren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, kentin şuan ekonomiye, gelişime, modern rahat bir yaşama odaklandığını söyledi.

“Ekonominin temel felsefesinin pazardaki fiyat ile malın çıkış yaptığı orijiniyle eşleşmesi” olduğuna dikkat çeken Yılmaz, Lojistik köylerin fiyat, ithalat, ihracat gibi birçok unsuru etkilediğini, ciddi bir ekonomik bağ olduğu vurguladı.

YÜKSEK FİYATLAR DÜŞECEK

Bir malın fiyatının üzerinde ulaşım ve lojistik hizmetlerinde etkili olduğunu hatırlatan Yılmaz, şu bilgileri verdi; “Pazardaki fiyatların düşmesi için lojistik hizmet fiyatının da aşağı çekilmesi gerekir. Demir, kara ve deniz yolu trafiğiniz olacak. Ucuz tüketim için masrafları minimize edeceksiniz. Bazı ulaşım sektöründekiler, bir malı kendilerine ait gibi görürler ve malın fiyatının üzerinde tek belirleyici biziz derler. Eskiden ulaşım giderleri etkiliydi şuan lojistik giderleri de fiyatta etkileyici unsur oldu. Örnek verirsek Ukrayna’ya Antalya’dan portakal ihraç edeceksiniz. Siz lojistik hizmete sahip değil, soğuk hava depolarınız yok, ulaşım ağınız güçsüzse rekabetten geri kalıyorsunuz. İsrail Ukrayna’ya sizinle aynı dönemde ihracat gerçekleştirdi diyelim. Fiyatlar, alım etkileri açısından ticaret zamanı çok kötü. Bu ülkenin ürünleri sürünürken, sırf sizin depolama alanınız, saklama koşullarınız, ulaşım ağınız yetersiz diye bu kötü bir zamanda ürünü ihraç etmek sorunda kalıyorsunuz, malınız da çöp oluyor. Lojistik ise tam bu noktada devreye giriyor, saklama koşullarında piyasanın düzelmesini bekleyip, rekabet koşullarını analiz edip ürününüzü zamanında çıkartabiliyorsunuz. Bide buna iyi bir ulaşım ağı eklenince ülkemiz, üreticimiz herkes kazanıyor.”

SAMSUN LOJİSTİK KÖYLE FIRSATI YAKALADI

Lojistik köy konusunun Samsun’da 10 yıl önce dönemin Valisi Hüseyin Aksoy’un tavsiyesi üzerine başladığını anımsatan Yılmaz, yürütülen çalışmaları şöyle anlattı; “Hemen harekete geçtik. İlgili bilim insanları, lojistik danışmanlarıyla bir çalışma yaptık. Tekkeköy ilçesinde 100 hektar alanı kamulaştırdık. AB hibelerine başvurduk. Projemiz özelliği itibariyle destek gördü. Dünya’da lojistiğe büyük bir ihtiyaç var. Bu merkezler sadece ihracat noktasında olan ülkeler için lazım olan bir şey değil. Karşı ülkeden gelecek alıcılar içinde önemli. Onlarında ithal ettikleri malın saklama ve transfer koşulları olmalı, ürünleri yerlerde sürünür hale gelmemeli. Bir yerde biriktirmesi saklaması, yeri zamanı gelince piyasaya çıkarması gerekli. Bu merkezler her alana hitap ediyor. Tüketici, çalışan, ithalatçı, ihracatçı kazanıyor. AB dünya genelinde bu projeyi sahiplendi.  İhracat ve ticaret şehri olanları hemen dinlemek zorunda kalıyorlar. Biz bu projeyi onlara çok iyi anlattık ve desteği aldık, şuan tamamlanma aşamasına geldik. Bu yılın Ekim ayının sonu gibi anahtar teslimi gerçekleşecek.”

LOJİSTİK MERKEZİNİN ÖZELLİKLERİ

Bin dönümlük arazi üzerinde toplamda 35 bin metrekarelik 3 ayrı deponun bulunduğu bilgisini veren Yılmaz, “Tesislerin içerisinde soğuk hava depoları, ofisler, demiryolu bağlantı hatları var. TIR ve diğer araçlar için park yerleri. Personel konaklama tesisleri, lokanta, banka, PTT şubeleri, hepsi mevcut. Küçük bir şehir gibi. Biz buraya, Lojistik Organize İhtisas Sanayi Bölgesi,  Ulaşım Hizmetleri İhtisas Sanayi Bölgesi’de diyebiliriz. Başka bir tanımla ihracatçının başka pazardan bir başka pazara mal satmak için, o pazarda malını oraya götürmüşlerle rekabet edecek bir başka üçüncü ihracatçının pusuya yattığı yerde diyebiliriz. Malının başına şu geldi, bu geldi gibi endişesi olmadan, taşımadan beklediği yer. Mesela deniz yoluyla ihracatınızı yapacaksanız, her zaman imkan bulamıyorsunuz. Deniz fırtınası veya taşıma için sıkıntı çıkarabilir. İhracat ürününün bir yerde durması gerekli işte bu Lojistik merkez. Orası Samsun Lojistik”. dedi.

ŞEHRİN GELECEK PLANLANMASI

Şehrin geleceğe hazırlanması için yürütülen İl Stratejik Planı’nın detayları ve öne çıkan maddelerine değinen Yılmaz, “2006 yıllarında biz devlet planlama teşkilatı, il özel idare ve büyükşehir belediyesi ortak bir protokol yaptık. Şehir için yol haritası çizmek için harekete geçtik. İktisadi kalkınma frekansımız hangi dinamikleri harekete geçirerek geleceğe hazırlayacağız diye sorduk. Bunun cevabı İl Stratejik Planı’ydı. Bu problemi 2 yıllık saha çalışmasıyla bilim insanlarını çalıştırarak, pratikte bu işin içinde olan dinamikleri de dinleyerek 2.5 yılda tamamladık. Üç ana başlık öne çıktı.” diye konuştu.

TARIM, TARIMA DAYALI SANAYİ VE İHRACAT

Üç ana başlığın detaylarını açıklayan Yılmaz, “Samsun il sınırları 1 milyon hektardan oluşuyor. Bunun 500 bin hektarı tarım arazisi. İyi bir tarım alanı Kızılırmak, Yeşilırmak Ovaları var. Bu tarım alanlarını ıskalamamız mümkün değil. En verimli şekilde yararlanmanız gerekli. İşlerken, üretirken mutlaka ihracat yapılması gerekliydi.  Satacaksınız, satmadan geçinmek yok. Mutlak ihraç edeceksiniz, başkalarının parasını cebinize sokacaksınız. Gelecek kurgusunda ihracat yapacaksınız, başkalarının parasını şehre sokacaksınız ki, kalkınasınız. Dinamikleri hareke geçirmemiz gerekliydi. Bu algı ikinci dinamiği ortaya çıkardı. Uluslararası ihracat yapacaksınız. Başkalarının malından, parasından para kazanacaksınız. Elin taşıyla, elin kuşunu vuracaksınız. Tunus’taki cevheri alıp Samsun’a getireceksiniz, başka pazarlardaki fiyatı takip edip iyi bir zamanda ihraç edeceksiniz.  Uluslararası ticareti Samsun biliyor. Yıllarca tütün ihracatı yapmış, bu alışkanlığı var. İstanbul, Samsun ve İzmir tütün ihracatında merkezdi. Bu konuyu iyi biliyor.”

İHTİSASLAŞMIŞ HİZMETLER

Yılmaz, “İkinci olarak ihtisaslaşmış hizmetler dedik. İhtisaslaşmış hizmetler sağlık, sporda ve turizmde başkalarının sahip olmadığı üstünlüklerimiz var. Sağlık hizmetlerinde iyi bir noktadayız. Sağlık turizminin verdiği avantajlar var. Şuan Samsun 5 bin yatak kapasitesine ulaştı. Kaliteli sağlığı, sağlık hizmetimizi başka ülkelere satabiliriz. Sağlık turizmi öne çıkan maddelerden. Şehrimiz bu yönde ilerliyor. Samsun Olimpiyatlarla iyi bir sınav verdi. Sporla ilgili sürekli turnuvalar düzenlenebilir. Bu spor müsabakalarına ev sahipliğine dönüşebilir, şehirdeki potansiyel yüksek. Bunu da ihtisaslaşma olarak görüyoruz. Turizm yönünden de çok zengin bir şehiriz. Bir çok doğal güzelliklerimiz mevcut. Yeni yatırımlarla şuan bu bölgeler cazip hale getirildi. Daha da turist çekilebilir.”

MEDİKAL YATIRIM

Yılmaz, “Üçüncü alanda ise uzman iş gücüne dayalı sanayinin geliştirilmesi. Çok kirletici, katma değer yükü az bir sanayiye yönelme değil. Daha az kirletici, yükü hafif, çevreci,  az zahmetli, istihdamı katma değeri yüksek sanayilere yönelmemiz gerekliydi. Buda plan içerisinde ortaya konuldu.  Uzman iş gücüne dayalı Medikal yapılanma,  cerrahi ve tıbbi aletlerle ilgili çalışma içerisine girdik. Bu yönde çalışmalar sürüyor. Ülkemiz için, kendimiz üretim biz satacağız. Devlet yerel üreticisinden sağlık malzemelerini alacak.  Yurtdışında sağlık sektöründe olanlar geliyor Türkiye’den sipariş veriyor, daha sonra bunu yüksek fiyatla yeniden ülkemize satıyor. Bu acı bir şey. 2023 hedefleri sürecinde bu verimliliği yakalarsak üretir, gelişir, ihracat yapar, dinamiklerimizi harekete geçirirsek hedeflerimize ulaşmanın önünde hiçbir engel kalmıyor.”

SAMSUN TERCİH EDİLİYOR

İnsanların artık Samsun’da yaşam sürmek, iş yapmak için tercih ettikleri noktalarından biri olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Samsun çok değişti, her alanda. Ekonomik imkanlarının yanında insanlar huzur içerisinde yaşıyor. Kirlilik yok, sabah mutlu uyanıyorlar, eğitim, sağlık, sosyal ve kültüler imkanlar yüksek. Rahatlıkla işine gidip gelebiliyorsun, gezebiliyor, dinlenme imkanı buluyor. Modern bir yaşam kenti olarak Samsun ön planda.” dedi.

Yılmaz, Samsun’da pozitif gelişmeler olduğunu, bunda hükümetin aldığı doğru karar ve uygulamaların büyük etkisinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de  Koronavirüs önlemleri arttı 
Türkiye'de  Koronavirüs önlemleri arttı 
Cezaevinden kaçtı yine uyuşturucu sattı
Cezaevinden kaçtı yine uyuşturucu sattı