Antibiyotik dirençli bakteri dünyayı korkuttu

Antibiyotik dirençli bakteri dünyayı korkuttu

Bilinçsiz Antibiyotik kullanımının tehlikeleri sürekli gündeme gelirken korkutan gelişme yaşandı. ABD'de yapılan araştırmada bir kadında antibiyotiğe karşı dirençli bir bakteri tespit etti. Bu gelişme hastalık anında antibiyotiği etkisiz kılarak ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

28 Mayıs 2016 - 20:54 - Güncelleme: 28 Mayıs 2016 - 21:07

Hastalık anında en güçlü bakterilere karşı kullanılan Antibiyotiğe dirençli bakteri bulunması bilim dünyasını endişelendirdi.

ABD'li bilim adamları, yaptıklarını bir tahlilde dirençli bakteri (superbug) bir kadının idrarında tespit etti. Yaşanan bu gelime üzerine bilim dünyasında ses getirdi. Antimikrobik Ajanlar ve Kemoterapi’de yayımlanan araştırmaya göre, tahliller kadının colistin antibiyotiğine dirençli bir E. coli türevi taşıdığını duyurdu. Tüm ilaçlara dirençli bir bakterinin olduğunun yer aldığı araştırmada tehlike boyutuna dikkat çekildi.

ANTİBİYOTİĞE KARŞI KABUS BAKTERİ 

Kabus bakteri olarak adlandıran bakteri, enfeksiyona yol açtıkları kişilerin yüzde 50’sinin hayatını kaybetmesine yol açıyor. ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yaşanan gelişmeyi ülkenin karşı karşıya kaldığı en acil kamu sağlığı tehdidi olarak açıkladı. Kamu sağlık yetkilileri, durumu endişeli olarak karşılamadı. Hastada keşfedilen bakteri türevinin, bazı antibiyotiklerle tedavi edilebildiğini belirtti. Ancak araştırmacılar bakteride bulunan ve mcr-1 olarak bilinen antibiyotiğe dirençli genin, zaten bazı antibiyotik çeşitlerine dirençli olan diğer bakteri türlerine de yayılabileceğinden endişeli.

TÜRKİYE'DE ANTİBİYOTİK BÖLGELER ARASI FARKLILIK GÖSTERİYOR 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi'nde gerçekleşen panelde antibiyotik ve mikrobiyolojik gelişmeler hakkında bilgi verildi.
Yrd. Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, antibiyotik duyarlılık verileri hakkında bilgi vererek bazı antibiyotiklerde ciddi farklar olduğun gözlendiğini açıkladı.
İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olan escherichia coli ve enterekok türlerinde 2015 yılında yapılan araştırmalara değinen Yrd. Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, idrar yolu enfeksiyonlarının mikrobiyoloji laboratuvarlarında en sık karşılaşılan enfeksiyonlardan biri olduğunu söyledi.
Yaptıkları incelemelerde antibiyotik duyarlılık verilerinde bölgelere göre farklılıkların olup olmadığını saptama yönünde çalışmalarının olduğunu ifade eden Dr. Çaycı, "Bu testleri yapıyoruz nedeni tedavilerde ona göre uygun antibiyotiğin seçilmesi gerekiyor. Çalışmaya göre bölgeler arasında bazı antibiyotiklerde ciddi farklar olduğu tespit edildi. Özellikle bazı antibiyotikler için Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'nde direnç oranları daha yüksek. Her hastane kendi analizlerini tutmalı. Antibiyotik verilerini belli aralıklarla çıkarması ve bunları klinikle paylaşması gerekli" dedi.

BİLİNÇLİ İLAÇ TÜKETİMİ 

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, alınan tüm önlemlere rağmen bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçilemediğini söyledi. 
Genel olarak evlerde bilinçsizlikten kaynaklanan, kalan ve biriken ilaçların olduğunu belirten Dr. Kolomuç, "Doktorun önerdiği doz ve sürede ilacı kullanmayıp, bilinçsiz tüketime yol açmaktadırlar. Bu nedenle kronik hastalar başta olmak üzere, akılcı ilaç poliklinikleri hastaların yönlendirilmesinde büyük önem arz etmektedir. Sağlık okuryazarlığında sürekli eğitim verilmesi de büyük önem arz etmektedir" diye konuştu.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi