Bakan Akdağ, fazla sezeryan yaptıran doktor normal doğum kursuna...

Bakan Akdağ, fazla sezeryan yaptıran doktor normal doğum kursuna alınacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sezeryanla doğum oranlarının arttığına dikkat çekerek, alınacak önlemler arasında doğum doktoru ve ekibinin normal doğum kursuna alınması, SGK ödeme düzenlemeleri gibi bir dizi tedbirlere başvurulabileceğini açıkladı.

22 Haziran 2016 - 15:12 - Güncelleme: 02 Temmuz 2016 - 04:16

Sağlık Bakanı Recep Akdağ sezeryanla doğum oranlarında hastanelerde ciddi artışlar olduğunu, bu noktada yaptırım uygulaması için çalışma başlatabileceklerini söyledi.

TGRT'de canlı yayına katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık alanında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi ve projeleri anlattı. Soru üzerine sezeryan konusuna değinen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sezeryan rakamlarının Türkiye'de çok yüksek olduğunu, bir özel hastane grubunda sezeryanla doğum rakamının yüzde 71'lere ulaştığını, bunun kabul edilecek bir düzey olmadığını kaydetti.
Dünya'yada bu rakamın yüzde 15-20 oranın kabul edilebilir seviyeler olduğunu, Türkiye'de oranlarının giderek arttığını ifade eden Akdağ, "Sezeryanla doğum yapmak bizim önerdiğimiz bir yöntem değil. Normal doğum en sağlıklı ve bir kadın için en uygun doğum yöntemidir. Kadınlarımız normal doğum yerine sezeryanı da tercih edebilir bunu anlayabiliriz. Ruhsal açıdan ihtiyaç duyabilir. Ama ortaya çıkan rakamlar bir hayli yüksek" dedi.

SEZERYAN YAPAN DOKTOR VE EKİBİNE NORMAL DOĞUM KURSU GELİYOR

Bir hastanede kadın hastalıkları ve doğum uzmanın doğum yaptırdığı 100 hastadan 80'i sezeryanla yapılmış ise burada bir sorunun olduğunu ifade eden Akdağ, "Bu konuda bir dizi önlemler alabiliriz. Bir doktor sürekli sezeryan yaptırıyorsa, normal doğum noktasında eksikliği var demektir. Normal doğum pratiğinde sıkıntılar yaşıyor olabilir. Sürekli sezeryan yapmaktan normal doğumda eksiklikler yaşıyorlar olabilir. Tedbir amaçlı hastaneyi, ekibi ve doktoru kursa alabiliriz. Bunun dışında normal doğum ile sezeryana yapılan SGK ödemelerine yönelik düzenleme gelebilir. Normal doğuma daha fazla ücret verilebilir. Normal doğum zahmetli zor geliyor. Sezeryan daha pratik olarak görülüyor. Tabu burada doktorun anne ve bebek sağlığını tehdit edici bir unsur görmese, sağlık açısından sezeryanın uygun görülmesini hariç tutuyoruz. Burada doktor kararını verecek ama her hastayı da sezeryan yaparsa bunu da kabul edemeyiz" diye konuştu.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi