Bebek sahibi olamama nedenleri hem tıbbi hem psikolojik

Bebek sahibi olamama nedenleri hem tıbbi hem psikolojik

Bebek sahibi olmak isteyip bir türlü olamayan çiftlerin yaşadıkları sorunlara bilimsel çareler aranıyor. Bebek sahibi olamayan çiftlerde kadın, erkek ve her ikisinde tıbbi sorun olarak ayrılırken, yüzde 20 oranında hiç bir neden yokken çocuk sahibi olmayan infertilite grup da ortaya çıkıyor. Neden ise tamamen psikolojik

22 Mayıs 2016 - 03:19 - Güncelleme: 22 Mayıs 2016 - 17:08

Bebek sahibi olmak isteyip bir türlü olamayan çiftlerin yaşadıkları sorunlar psikojik problemler de ön plana çıkıyor.

Tıbbi verilere göre bebek sahibi olamamanın yüzde 30-40'ı kadın, yüzde 20-30'u erkek, yüzde 20'si her iki çiftten kaynaklı. Tüm bu verilerin yanı sırda yüzde 18-20'lık kısım açıklanamayan infertilite grup olarak tanımlanıyor. Son grup, bilim dünyasının ilgisi çekiyor ve üzerinde birçok araştırmalar yapılıyor. Ortada hiçbir neden yokken, gerekçe gösterilemeyerek çocuk sahibi olamamanın açıklanmasını uzmanlar tamamen psikolojik nedenlere bağlıyor ve büyük etkisi olduğuna dikkat çekiyor

Özellikle evlilik sonrasında çocuk sahibi olunmasına karar verildiği andan itibaren hiç bir koruma önlemi almadan 1 yıl içerisinde  bebek denemelerin olumsuz sonuçlanması normal karşılanıyor. Şayet bir yıl süren başarısız olan hamilelik süreçleri sonrasında kadın ve erkeğin testler yaptırması ve sorun olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor.

Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, çocuk isteyen çiftlerin mutlaka kaygılarını kontrol etmeleri gerektiğine dikkat çekti.
Kadınlarda ilk 20 yıl üreme verimliliğinin yüksek olduğunu, 35 yaşından sonraki dönemde verimlilik oranın azalmaya başladığını belirten Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, çocuğu olmayan her çiftin, paniğe kapılmaması gerektiğini, eğer eşlerin bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaları halinde mutlaka bir uzmana görünmeleri gerektiğini vurguladı.

BEBEK SAHİBİ OLAMANIN TIBBİ SORUNLAR YANINDA PSİKOLOJİK NEDENİ 

Bebek sahibi olamayan çiftlerin tedavisine başlanmadan önce sorunlarının tespitini doğru yapmanın gerektiğini ifade eden Erdoğdu, "Kontroller sonrası çiftlerde gerekli uygun tedaviye başlanmalıdır.
İnfertilitenin 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumudur. Birçok nedeni olabilir.  Genel tanımı ile yüzde 30-40 kadın, yüzde 20-30 erkek, yüzde 20 her iki çiftten kaynaklıdır. Yüzde 18-20'lik kısım açıklanamayan infertilite grubudur. Bu son grup, tıp dünyasının da oldukça ilgisini çekmektedir. Ortada hiçbir gerekçe yok iken çocuk sahibi olamamanın açıklanmasın da psikolojik nedenlerin olduğu düşünülmektedir. Sonuçta çocuk sahibi olmak için iyi bir yumurta iyi bir sperm olduğu kadar iyi bir psikolojinin de olması gerekmektedir. Bu yüzden çocuk isteyen çiftlerin kaygılarını kontrol etmeleri şart. Bunun için hastaların kişisel gelişim kitapları okumalarını, spor yapmalarını buna rağmen kaygı ile baş edememeleri durumunda profesyonel destek almalarını tavsiye ediyoruz.  Sonuçta kesin olan ruh bozulursa beden, beden bozulursa ruh da bozulacaktır burası önemli bir nokta" dedi.

TÜP BEBEKTE YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ 

Bebek sahibi olamayan çiftlere yönelik tedavi yöntemleri sürekli geliştiği bilgisini veren Erdoğdu, "Bunlardan birisi olan mikroakışkan çip teknolojisidir. Amerika'da Harvard Üniversitesinde Türk Bilim Adam'ı tarafından bulunan yeni bir teknoloji. Spermler , kadın genital sisteminin doğal ortamını fizyolojik olarak taklit ederek hazırlanan çiplerde yüzdürülerek seçiliyor. Bu spermlerle yapılan mikroenjeksyonlar da ki sonuçlar tekniğin yeni olmasına rağmen yüz güldürüyor. Henüz yeterli bilimsel çalışma yapılmamış olmasına rağmen  gerek tüp bebek , gerekse aşılama için sperm hazırlamada kullanılan yöntem  ileride günümüzdeki yöntemleri geride bırakacaktır " ifadesini kullandı.

 

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi