Çocuklarda yüksek tansiyon riski, 3 yaşından sonra kontrol şart

Çocuklarda yüksek tansiyon riski, 3 yaşından sonra kontrol şart

Yüksek tansiyon yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da kendi gösteriyor. Uzmanlar 3 yaşından itibaren çocukların belirli periyotlarda tansiyonlarının ölçülmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Hipertansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden oluyor.

17 Mayıs 2016 - 04:33 - Güncelleme: 17 Mayıs 2016 - 19:04

Yetişkinliklerin karşılaştığı hastalıkların arasında yer alan yüksek tansiyon (hipertansiyon) riski, çocuklarda da kendini gösteriyor.

Yetişkin ve hasta bireylerde sıklıkla göründü düşünülen yüksek tansiyon, çocuklarda görülme riski de yüksek. Hipertansiyon kontrol altına alınmadığı takdirdi inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olurken, mutlaka kontrol altında tutulması gerekiyor. Uzmanlar, yüksek tansiyonun yetişkinlerde görüleceği düşüncesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek, 3 yaşından itibaren tüm çocukların sağlık muayenelerinde tansiyon ölçümünün yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, yüksek tansiyonun hastalığının yaşlılarda değil, genç ve çocuklarda da görülebileceğine dikkat çekti.
Sağlık kontrolünün önemine değinen ve yapılan muayenelerde kontrol amaçlı mutla tansiyonun ölçülmesi gerektiğine vurgu yapan Dr. Demirel, özellikle çocuklarda yüksek tansiyon görülme riskinin olduğunu, bu nedenle de 3 yaşından itibaren her muayenede çocukların tansiyonunun ölçtürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

"Yetişkin ve hasta bireylerin yanı sıra çocuklarda da yüksek tansiyon görülme olasılığının mutlaka gözardı edilmemesi gerektiği ifade eden Demirel, "Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu mutlaka ölçtürünüz. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp hastalığı, kalp krizi, böbrek yetmezliği, körlük, bilinç bozukluğu  ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır" dedi.

TUZ, BESLENME, TÜATÜM, ALKOL TANSİYON DÜŞMANI

Özellikle yetişkinlerin tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, tuz tüketiminin azaltılması, düzenli egzersiz, fazla kilo veya şişmanlık gibi unsurların yüksek tansiyonun düşmanı olduğu belirten Demirel, "Bu hususlara mutlaka dikkat edilmeli. Önlem alınmasına rağmen tansiyon ile başa çıkılanılamıyorsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir. Hipertansiyonu olan kişiler, tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmelidir. Sağlıklı beslenmeli kilo fazlalığı varsa vermeli, fizik aktiviteleri düzenli yapmalıdır. Özellikle tuz kullanımını azaltmalı, düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığı takip edilmeli. İlaçlar önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı, kan basıncı düzenli izlenmelidir" diye konuştu.

YÜKSEK TANSİYON BELİRTİSİ VE TANISI 

Yüksek tansiyonun en sık rastlanan belirtileri, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışlarıdır.  Yüksek tansiyon teşhisi koymak için kan basıncı ölçülürken,  sistolik (büyük tansiyon, normali = 120 mm Hg), diastolik (küçük tansiyon, normali  80 mm Hg) olmak üzere iki değere bakılır. Yüksek tansiyon tanısı için bu değerlerden birinin yüksek olması yeterlidir.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi