Dijital dünya otizm artmasına neden oluyor

Dijital dünya otizm artmasına neden oluyor

sküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Otizm sosyal beyin hastalığı olduğuna dikkat çekerek, dijital tuzakların büyük tehlike saçtığını özellikle çocukların etkilendiğini  açıkladı.

29 Eylül 2018 - 15:42
Sponsorlu Bağlantılar---

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Samsun İlkadım Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Okur Yazar Buluşmaları etkinliğine konuşmacı olarak katıldı.
Atatürk Kültür Merkezi'nde "Gençlerin İyi Oluş Hallerinin Artırılması" başlıklı konferans veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dijitallaşme ve teknolojik yeniliklerin çocuklar üzerinde ciddi etkisi olduğunu söyledi.
Şuan dijital bir nesil olduğuna dikkat çeken Tarhan, dünyanın dijitalleşmesinin ekonomik, siyasi, küresel sonuçları olduğunu, en önemlisinin ise bireye yönelik sonuçları olduğunu kaydetti.

DİJİTAL DÜNYA OTİZMİ TETİKLİYOR

"Şu an dijital neslin yerlileri var. Bizim kuşaklar göçmen. Biz sonradan öğreniyoruz. Onlar dijital dünyanın içinde doğuyorlar." diyen Tarhan, "40-50 yaş insanlar onları anlamada zorluk yaşayabiliyor. Çünkü onların düşünce sitilleri farklı. Fiziksel gerçeklikten farklı olarak sanal gerçeklikle yaşıyorlar. Bu özellik insanlık tarihinde ciddi anlamda tartışılan bir konu. Otizmin artmasının sebeplerinden biri de bu mu acaba? Otizm sosyal beyin hastalığıdır. Dijitalleşmeden korkmayalım. Dijitalleşmenin kendisi tarafsızdır. Bu bizim onu nasıl kullandığımızla bağlıdır. Dijital nesiller kolay elde etmek istiyorlar. Tek ilgi odağı bilgisayarsa, tek ilgi odağı akıllı telefonsa başka ilgi alanları oluşturamamışsa bu sağlıklı değil. Evinde sohbet varsa, paylaşım varsa, aile bağları iyiyse çocuk dijital bağımlı olmuyor. Ama çocuk kendine sığınacak bir liman arıyorsa internet onun için bir sığınak haline geliyor. Akıllı telefon kültürünü bir çocuğa on yaşına kadar öğretmezsek ondan sonra çok zor. Çocuğumuza günü planlamayı öğretmeliyiz. Günü planlamayı öğrenen bir kimse dijital tuzaklara düşmez. Aileler disiplini sağlamak için kararlı, tutarlı, içinde sevgi olan bir disiplin uygulayacak" diye konuştu. 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı çift cinayetini katil piknikte söylemiş
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı...
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi