Engelli sağlık raporları artık insanları çileden çıkartıyor,...

Engelli sağlık raporları artık insanları çileden çıkartıyor, 1 puan mağduru nine

Sağlık kurullarının engelli oranını belirlemek için yaptığı tespitlerden bir çok vatandaş şikayetçi ve mağdur oluyor. Yaşanan sorunun en net örneği Adıyaman'da sadece 1 puan farkla evde bakım hizmeti alamayan 90 yaşındaki nine oldu.

06 Haziran 2016 - 17:27 - Güncelleme: 06 Haziran 2016 - 18:03

Türkiye genelinde bir çok engelli vatandaş verilen sağlık raporlarıyla sıkıntı yaşarken en bariz örneği Adıyaman'da ortaya çıktı.

 Yaşlı ve yatağa mahkum yaşamak sorunda olan kadının çocukları evde bakım olanağından faydalanmak için başvurduğu engelli sağlık kurulunun raporu süreci herkesi şaşırtacak gelişmelere sahne oldu.

Nüfusta yaşı 76 olan ancak ana yaşının yaşının 90’a yakın olduğu bilgisini veren Hafure Yaman, 2 yıldan bu yana yatağa mahkum yaşıyor. Yaşlı kadının yaş polimiği ise en büyük oğlunun 66 yaşında olması ile doğruluk oranını ortaya koydu. 6 çocuğu bulunan yaşlı kadın Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne heyet raporu almak için başvurusunu çocuklarıyla birlikte yaptı. İnceleme sonrasında yatalak olmasına rağmen yüzde 89 oranında engelli raporu verilen Hafure Yaman, 1 puan ile evde bakım imkanından yararlanma imkanını yitirdi. Yüzde 90 oranını bulması gereken yaşlı kadın 1 puanla sağlık kuruluna takıldı.

AİLE MAĞDUR OLDU 

Hafure Yaman’ın oğlu Mustafa Yaman, yatalak annesine verilen yüzde 89 oranında ki rapora bir anlam veremediklerini kendilerinin mağdur edildiğini söyledi.
Annesinin iki yıldan bu yana yatağa mahkum yaşam sürdüğünü ifade eden Yaman, "Annem kendi ihtiyacını gideremiyor. Bir kız kardeşim kendi evinden gelip burada annemin ihtiyaçlarını görüp tekrar evine dönüyor. Bakımı düzenli yapılamadığı için çok mağdur oluyor. Devletimiz imkanı tanımış. Bizde mağduriyetini gidermek için rapor almaya karar verdik. Bakıma muhtaç raporu almak için gittik. Heyet yüzde 89 rapor verdi. Eğer yüzde 90 ağır özürlü raporu verilse idi, bakım ücreti alarak, bakımını düzenli yapılabilecekti. İki yıldan bu yana yatağa mahkum olan birisine neden yüzde 89 rapor veriliyor? İlgililerin bu konuda yardımcı olmasını istiyorum. Bu rapora itiraz edeceğim. Yatalak olan bir kişiye yüzde 89 rapor verilirken, yürüyenlere yüzde 90’ın üzerinde rapor verildiğini görüyoruz. Annem 1 puanla bu haktan mahrum edildi" diye konuştu.
Hastane yetkilileri ise, verilen sağlık kurulu raporuna itiraz edilebileceğini ailenin böyle bir imkanı olduğunu söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi