Halep’ten gelecek yaralılar ve siviller için hazırlıklar tamam

Halep'ten gelecek yaralılar ve siviller için hazırlıklar tamam

Halep'ten tahliye edilen ve ilk etapta 50 kişi olduğu tahmin edilen savaş mağdurları için Sağlık Bakanlığı, AFAD ve Türk Kızılayı hazırlıklarını tamamladı. Yaralılar için hastane, kamp, gıda ve sağlık hizmetleri hazır.

15 Aralık 2016 - 19:54
Sponsorlu Bağlantılar---

Suriye Halep'ten tahliye edilenlerin büyük bir kısmı İdlb'e yönlendirilirken, ikici varış noktası ise Türkiye olacak. İlk etapta 50 bin kişinin tahliye olması beklenirken, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı yaralı ve tedavi hizmetleri, Türk Kızılayı ve AFAD tüm hazırlıklarını yaptı.
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Halep’ten ayrılmak zorunda kalan onbinlerce insanın barınma, gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlıkların tamamlandığını söyledi.
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Halep’ten gelmesi beklenen onbinlerce savaş mağdurunun İdlib kırsalında konaklamalarını sağlayacak 50 bin kişilik çadırkent kurulacağını söyledi. “AFAD koordinasyonunda Kızılay ve İHH bir operasyon planı yaptık. Bu operasyon planında öncelikli olarak yaralıların Türkiye'ye doğru alınması var, Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili çalışıyor” dedi.
Kınık, sağlık hizmetleri gibi diğer acil hizmetlerle ilgili olarak da çalışmaların yapılacağını kaydetti.

80 BİN KİŞİLİK KAMP HAZIR 

Halep'te 80 bin civarında insanın olduğunu ve bunların özellikle İdlib bölgesine yoğunlaşacağını ifade eden Kınık, "Kış şartları ağır, barınma imkanları zayıf. Bu insanların geldiklerinde İdlib bölgesinde konaklayacakları yer lazım. Bölgede fizibilite çalışmalarını yaptık. Bazı bölgeler tespit ettik” diye konuştu.
Bölgenin çok acil, barınma, beslenme, çadır, giysi, battaniye, sağlık hizmetleri gibi ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

SAĞLIK BAKANLIĞI YARALILAR İÇİN HAZIR

Sağlık Bakanlığı, Halep şehrinden tahliye edilmeye başlanan siviller için çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. Hatay'da kurulan acil sağlık çadırında  Halep'ten getirilen yaralılara ilk müdahale sonrası hastanelere sevk edilecek.
Sağlık Bakanlığınca, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde ise Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yaralılar için ambulanslar bekletiliyor. Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) de Hatay'a gönderildi.  Bu arada,  Mersin ve Adana başta olmak üzere çeşitli illerdeki hastanelerde de yaralıların sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için ön hazırlıklar da tamamlandı.
Çok sayıda AFAD personeli ise bölgeye sevk edildi. Çadır Kurulumu ve diğer hizmetler için çok yönle çalışma yapıldı.
 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm