Her yıl 164 kişiye kanser teşhisi konuluyor

Her yıl 164 kişiye kanser teşhisi konuluyor

Samsun İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç, her yıl Türkiye'de 164 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyledi.

06 Şubat 2018 - 11:20

Samsun İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç, kanserle mücadelenin önemine dikkat çekerek, her yıl Türkiye'de yaklaşık 164 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyledi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Kliniği'nde kanserle mücadele kapsamında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Oruç, kanserde erken tanı ve sağlıklı  yaşama dikkat çekti.

Türkiye'de her yaklaşık 164 bin kişiye kanser teşhisi konulduğuna dikkat  çeken Oruç, "Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini artarak sürdürüyor. Kadınlarda ise en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi teşkil etmekte. Ülkemizde bir yıl içinde yaklaşık 17 bin kadına meme kanseri teşhisi konulmakta. Kanser yüzde 90 çevresel, yüzde 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşum sergilemektte. Çevresel faktörler arasında ise tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç, daha sonra hastanede kanser tedavisi gören hastaları ziyaret etti.

 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OMÜ'nün yeni rektörü Yavuz Ünal oldu
OMÜ'nün yeni rektörü Yavuz Ünal oldu
Araç muayene süreleri uzatıldı
Araç muayene süreleri uzatıldı