İlaç teminin de sıkıntılar devam ediyor

İlaç teminin de sıkıntılar devam ediyor

20 Şubat’ta ilaçlara yüzde 10 zam gelirken, daha önce yaşanan temin sıkıntısı büyük ölçüde çözülürken, bazı ilaçların karşılanmasında sorun sürüyor.

27 Şubat 2017 - 12:13

Ocak ayında ilaca zam kararı alınmasının ardından birçok ilaç yok satmıştı. Zam uygulanmasının ardından ise bazı ilaçlarda sıkıntı yaşanmaya devam ediyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, “Yüzde 10 civarındaki zamlar 20 Şubat’ta devreye girdi. Zam öncesi yaşanan ilaç sıkıntısı bir nebze olsun çözülürken halen bazı ilaçların temininde sıkıntı yaşanmakta. Fiyatlandırma ve denetim mekanizmasından kaynaklı yaşanan sıkıntı devam ediyor. İlaç fiyatları için euro kuru belirlenmişti. Bu rakam 2.3’tü fakat euro 4 TL’ye kadar çıktı. Şimdi ise 3.80’lerde seyretmekte. İlaç hesaplanırken 2.3’ten hesaplanıyor” dedi.

EN PAHALI İLAÇ ULAŞILAMAYAN İLAÇTIR

“İlaç fiyatlandırmasında tasarrufa gidilirken ilacın varlığını ve yokluğunu da hesap etmek gerekir” diyen Karacan şöyle devam etti: “En pahalı ilaç ulaşılamayan ilaçtır. Bu ulaşılamazlık hayat kaybına kadar gider. Burada devletin denetim mekanizmalarının daha düzgün işlemesi gerekmektedir. ‘Sağlıkta karadelik oluşuyor. Bütçeyi deleceğiz’ diyerek baskı kurup ilaçta yok oluşmasını sağlamak mantıklı bir davranış değil. Karadeliği insan sağlığı üzerinden kapatmak en tehlikeli davranıştır.”

‘KENDİMİZ İLAÇ ÜRETMELİYİZ’

Şirketlerin büyük kısmının ise yabancılaştığını söyleyen Karacan, “Bizim belirlediğimiz euro kuru bazı firmaların üretimine uymadığı için ilaç teminlerinde zorluk yaşanıyor. İlacın maliyetinin yüksek olduğunu gerekçe gösteren şirketler, piyasaya ilaç sürmeye yanaşmıyorlar. Ya bizim kendimiz ilaç üretimine başlamalıyız ya da bazı şirketlere fiyat konusunda esnek davranışlarda bulunmalıyız. 54 ilaç Türkiye’de üretim yapmadığı için SGK’nın ödeme listesinden çıkarıldı. Diğer ilaçlar içinde üretim konusunda baskıcı tutumunu devam ettiriyor. Fakat sağlıkta alternatifimiz çok fazla olmadığı için bu konuda da dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Gazete Gerçek

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Sandıkçı'dan esnaf ziyareti
Başkan Sandıkçı'dan esnaf ziyareti
Başkan Deveci, pazarda vatandaşı dinledi
Başkan Deveci, pazarda vatandaşı dinledi