Kadınlar mı daha çok konuşur, erkekleri mi bilimsel veriler

Kadınlar mı daha çok konuşur, erkekleri mi bilimsel veriler

Toplum içerisinde kadınların daha çok konuştuğu kelime sarf ettiği düşünülürken yapılan bilimsel araştırmalarda oranlar kısmen değişti. Kadınların günde 20 bin kelime kullandığı, erkeklerin ise 7 bin kelime günde sarf ettiği öngörülürken, laboratuvar ortamında konuşma süreleri değişti

16 Mayıs 2016 - 03:09 - Güncelleme: 16 Mayıs 2016 - 16:20

Kadınların mı ? Erkeklerin mi ? Daha çok konuştuğu merak konusu olurken bilimsel araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor.

 

Bazı tanınmış psikoloji kitaplarında kadınların günde ortalama 20 bin kelime kullandığı, erkeklerin konuştuğu kelime sayısının 7 bin olduğu yer alıyor. Bir çok uzman ise bu verileri kaynak gösteriyor.

ERKEKLER LABORATUVAR ORTAMINDA DAHA ÇOK KONUŞTU

California Üniversitesi’nden psikolog Campbell Leaper, yaptığı analizde erkeklerin daha fazla konuştuğu bilimsel verisine ulaştı. Sonuçlarda kadın ve erkek konuşma oranları arasında çok az fark tespit etti. Laboratuvar ortamında konuşmaları için belli bir konu verilen gruplarda, bu farkın normal yaşamdakinden daha fazla olduğu gözlendi. Laboratuar ortamındaki erkekler normal yaşantıdaki erkeklere oranla daha çok konuştu.
Leaper’in,  sadece iki araştırma kadınların erkeklerden daha fazla konuştuğu sonucuna ulaşılırken, 34 araştırmada erkeklerin kadınlardan daha fazla konuştuğu tespit edildi.

GÜNLÜK YAŞAM YAŞAMDAKİ KONUŞMALAR İÇİN CİHAZ YAPILDI 

Günlük yaşantıdaki konuşmaların tespiti zor olduğu için Texas Üniversitesi’nden psikolog James Pennebaker, özel bir alet yaptı. Bu elektronik kayıt cihazı belli sürelerle devreye girerek 30 saniyelik kayıtlar yapılacak şekilde ayarlandı. 2007’de yayımlanan araştırma, ABD ve Meksika’da gün içindeki 17 saatlik uyanık kalma süresinde kadınların 16 bin 215, erkeklerin ise 15 bin 669 kelime konuştuğunu görüldü.
Erkekler 7 bin kelime konuşurken kadınların 20 bin kelime konuştuğu yargısının kaynağı ne? California Üniversitesi’nden psikiyatrist Louann Brizendine’in 2006’da yayımlanan ‘Kadın Beyni’ adlı kitabının arka kapağında böyle bir cümlenin geçmesi referans alındı. Bilimsel veri olmaması nedeniyle verilerin kitaptan sonraki basımlarda kaldırılması kararlaştırıldı.

  KIZ ÇOCUKLARI ERKEK ÇOCUKLARINDAN DAHA ÇOK KONUŞUYOR 

Çocuklar üzerinde yapılan 73 araştırmanın incelenmesinde kız çocuklarının erkeklerden daha fazla sayıda kelime konuştuğunu, fakat aradaki farkın çok küçük olduğunu ortaya koydu. 

 

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi