Kenan İmirzalıoğlu Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi ile dönüyor

Kenan İmirzalıoğlu Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi ile dönüyor

Kanal D'de Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi ekrana geliyor. Başrolünü Kenan İmirzalıoğlu'nun üstlendiği dizinin oyuncu kadrosu merakta ediliyor. Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi yayın günü ve saati, nerede çekildiği, kostümleri şimdiden sorulmaya başlandı. Mehmet Fatih Sultan Han'ın hayatı, İstanbul'u Fethi hepsi dizide yer alacak.

18 Şubat 2018 - 00:48 - Güncelleme: 18 Şubat 2018 - 01:19
Sponsorlu Bağlantılar---

Kanal D'de yayınlanacak Kenan İmirzalıoğlu'nun başrolünü üstleneceği Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi Cihan padişahı Fatih Sultan Mehmed Han'ın hayatını ele alıyor. 
2018 yılının en iddialı projelerinden birinin daha tanıtımı yapıldı. Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin merakla beklenen ilk fragmanı olarakda adlandıran teaserı yayınlandı. 
O3 Medya'nın yapımcılığını üstlendiği, yönetmenliğini Cevdet Mercan’ın yaptığı, başrolünü Kenan İmirzalıoğlu’nun oynadığı Mehmed Bir Cihan Fatihi, tanıtımları arttı.


Kanal D'da yayınlanacak dizinin oyuncu kadrosu, yayın günü ve saati, nerede çekildiği, kostümleri, konusu şimdiden sorulmaya başlandı.
Tanıtım filminde Kenan İmirzalıoğlu, zırhına elini uzatması ve dokunmasıyla başlıyor. Peşine cüssesiyle savaş meydanında kendini gösteriyor. Ömrü at üstünde savalarda geçen Fatih Sultan Mehmed Han, hayatından konuşmalarla kesitler veriliyor.


Tanıtım filminde İmirzalıoğlu’nun canlandırdığı Fatih Sultan Mehmed Han, savaş meydanında görülüyor.
Büyük bir devlet lideri, askeri deha, ilim insanı, evliyaullah Fatih Sultan Mehmed Han'ın hayatından kesitler ekrana geliyor. Konuşma ve fragmandaki verdiği duygu insanın yüreğini hareketlendiriyor.

DİZİDE ROL ALANLAR

Kenan İmirzalıoğlu’nun yanı sıra dizide Metin Akpınar, Altan Erkekli, Çetin Tekindor, Gürkan Uygun, Funda Eryiğit, Burak Tamdoğan, Ertan Saban, Duygu Boztepe, Toprak Sağlam ve Sevinç Meşe'in rol alması bekleniyor.

FATİH SULTAN MEHMET HAN KİMDİR, HAYATI, YAŞAMI, ÖLÜMÜ İSTANBUH'UN FETHİ.


Cihan Fatihi, 2. Kosova Savaşı görüntüleri, zırhını giymesi akıllarda  kalan sahneler arasında yer alıyor. Savaş meydanında kılıcını sallaması, bakışlar, oluşturduğu algı  seyirciyi şimdide heyecanlandırdı.
Seyirciyi ekrana kilitleyecek dizi, şimdiden merakla bekleniyor. Oyuncu kadrosu,  yayın saati ve günü hala merak konsu..   
II. Mehmet 30 Mart 1432 tarihinde Edirne- Osmanlı İmparatorluğu’nda dünyaya geldi. İki yaşına kadar Edirne’de kaldıktan sonra küçük ağabeyi Alaeddin ile birlikte, büyük ağabeyi Ahmed’in sancak beyi olduğu Amasya’ya da yaşamaya başladı.

O BİR CİHAN PADİŞAHI

Diziden karelerle Fatih Mehmet Hanın hayatı

Ağabeyi Ahmed'in yaşamını yitirmesinin ardından şehzade Mehmed burada sancak beyi oldu. 
Fatih Sultan Mehmed Han Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahıdır. II. Mehmet, Meḥmed-i Sânî veya bilinen ismiyle Fatih Sultan Mehmet'dir. Tabi bide bunun dize getirdiği Avrupa'da tanınan adıyla Grand Turco (Büyük Türk) veyahut Turcarum Imperator (Türk İmparatoru) olarak bilinir. Yaşamının sonuna kadar 32 sene boyunca padişah olarak hüküm sürmüş, 1000 yıllık bir İmparatorluğa son vermiş, orta çağın bitmesi, yeni çağın başlamasına vesile olmuştur.

Dünya tarihi değiştiren Cihan Padişahı. Kenan İmirzalıoğlu, büyük bir rolü üstlendi.


Çok iyi bir eğitim alan Mehmed Han için bir çok hocalar görevlendirildi. Haylaz bir çocuk olduğu için eğitimi zorlu ve kolay olmadı.
Avrupa tarihi ve Antik Yunan filozoflarının hayatlarıyla ilgili eğitimlerini dahi tamamladı. Arapça, Farsça, Latince, Yunanca ve İtalyanca dillerini çok iyi öğrendi.
İki ağabeyinin de erken yaşta vefatı üzerine, şehzade Mehmet genç yaşta tahtın varisi olarak ortaya çıktı.
Sultan Murat, Hristiyan ordusunu İzladi'de durdurulması sonrasında başlayan müzakereler sırasında Mehmet’i Manisa’dan Edirne’ye getirtti.
II. Murad'ın 1444 senesinde doğuda ve batıda barışı sağladığını düşünerek tahttan çekildi. Mehmed Han, tahta çıktı. Yeniden haçlı seferinin başlamasının ardından tahta geçti.


Sultan Murat, 3 Şubat 1451 tarihinde yaşamını yitirdi. II. Mehmet 19 Şubat 1451 tarihinde Edirne’de ikinci kez tahta çıktı. Bu tahta çıkış bir tarihinde değişimine vesile oldu.
Sultan Mehmet’in ilk hedefi Tuna’nın güney tarafındaki Balkan toprakları ile Fırat'ın batısındaki Anadolu topraklarını almaktı. Dedesi Yıldırım Bayezid’in hedeflerini gerçekleştirmek istiyordu ama önce İstanbul'u alması gerekiyordu.
Sultan Mehmet’in genç yaşı ve tecrübesizliği fırsat görüldü ama düşündükleri gibi olmadı. İsyanlar çıktı hepsini bastırdı.
Hazreti Muhammed A.S.'ın hadisindedile getirdiği "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.” şerefine hasıl oldu.


İstanbul kuşatmasının hazırlıkları 1451 senesinin sonlarına doğru başladı. 1453'de büyük Fetih gerçekleşti.
Peşine Bosna Kralının, anlaşmalara riayet etmeyerek vergi ödemeyi bırakması üzerine Sultan Fatih, Bosna’nın fethedilmesi emrini verdi. 1463 senesinde kuşatmayı başlattı Bosna Kralı Osmanlı hakimiyetini yeniden tanıdı. Aynı yıl Macar işgali üzerine Bosna'ya yeni bir sefer yaptı, tamamen Osmanlıya bağladı.
Bir çok önemli seferi bulunan Mehmet Han, 1481 senesinde yeni bir sefere çıktı. Sefer sırasında çadırındayken yaşamını yitirdi. Öldüğünde henüz 49 yaşındaydı.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Saat Başı Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da 3 asker şehit oldu acısı Samsun, Eskişehir ve Hatay'a düştü
Van'da 3 asker şehit oldu acısı Samsun, Eskişehir ve Hatay'a...
Tarımsal atıklar toplanıyor, çiftçiler kazanıyor
Tarımsal atıklar toplanıyor, çiftçiler kazanıyor