Kulak çınlaması gizli hastalık beyin tümörü habercisi olabilir

Kulak çınlaması gizli hastalık beyin tümörü habercisi olabilir

Kulaklarınız sürekli çınlıyorsa mutlaka bir hekime başvurulması gerekiyor. Bazı iç kulak ve beyne giden kulak sinirlerine ait tümörlerde, çeşitli beyin tümörlerinde kulak çınlaması ilk belirti olabiliyor. Kulak neden çınlar tedavisi

22 Mayıs 2016 - 16:41

Kulak çınlaması hastalık habercisi olabilir. Sürekli çınlıyorsa mutlaka bir hekime başvurulması gerekiyor. Bazı iç kulak ve beyne giden kulak sinirlerine ait tümörlerde, çeşitli beyin tümörlerinde kulak çınlaması ilk belirti olabiliyor. Kulak neden çınlar tedavisi  

Kulak çınlamasının dışarıdan bir ses uyaranı olmadan bir sesin algılanması olarak tanımlanıyor. Çınlama genellikle görülüyor.  Bazı kişilerde rahatsız edici boyutlara da ulaşabiliyor. Bu durum kişinin hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Kulak çınlamasının birçok sebebi bulunuyor. Rahatsızlığı yaşayanın bunu tespit etmesi mümkün değil, tıbbi muayene gerekiyor. Kulak çınlaması olan bir kişinin mutlaka bir doktora başvurması gerekir.

Kulak çınlaması ikiye ayrılıyor. Birincisi çınlama çevreden de duyulabilen kulak çınlamaları. Bunlara objektif kulak çınlamaları deniliyor. Kulağı çınlayan bir hastanın yanına yaklaşıldığında bu çınlamayı da bir başka kişi de duyabiliyor.  Daha çok subjektif olarak tanımlanan kulak çınlamaları hastalarda görülüyor. Bu ise sadece hasta tarafından algılanan bir kulak çınlama türü olarak biliniyor.

KULAK ÇINLAMASININ TEDAVİSİ YOK NEDENİ HASTALIK

Doç. Dr. Ediz Yorgancılar, kulak çınlamasının bir tedavisinin olmadığına dikkat çekti. Çınlamaya hastalığın neden olması nedeniyle tedavinin çınlama sebebi sorunun çözümüne yönelik olduğunu ifade eden Ediz Yorgancılar, 'Her zaman dile getirdiğimiz sebepleri bulabilmemiz mümkün olmayabiliyor. Bazen hastalarda araştırmalarımızda hiçbir sebep dahi bulamıyoruz. Bu tip ve tedavi en zorluk çektiğimiz alan ve tedavisi yok. Çınlamanın bir çok nedeni bilinmekte. Altta yatan sorunlardan bir sebep, ilaç kullanımı, başka bir rahatsızlık varsa, tansiyon, hipertansiyon ya da başka bir sıkıntı bunlar tedavi edilebilir. Ama bazı grup hastalarda, yaşa bağlı olan işitme kayıplarında, hücre hasarı oluşmuş kulak çınlamalarında kullanabileceğimiz ilaç sayısı çok az. Bunların kısa süreli değil uzun sürelerde verilmesi gerekiyor. Tam bir tedavi sağlamamız hastadan hastaya değişiyor. Bir grup hastada telkin tedavisi veya maskeleme denilen hastaya kulak çınlamasının frekansı geri dinlettirilerek gün içerisinde çınlamayı daha az hissetmesi sağlanıyor. İşitme cihazı veya bu tarz ses kaydedici cihazlarla hastaya yardımcı olunuyor" dedi.

KULAK VEYA BEYİN TÜMÖRÜ KULAK ÇINLAMASI YAPAR

Kulak çınlamasının nedenlerinin çok geniş olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yorgancılar,  en başta gelinin damarsal problemler olduğunu söyledi. Yorgancılar, "Çınlamada hipertansiyon ile birlikte en başta gelen damarsal her türlü hastalıkta damar sertliğinde, kulak çınlamaları görülüyor. Bunun dışında orta kulak ile ilgili bazı hastalıklarda kulak çınlamaları görülür. Hatta bazı iç kulak ve beyne giden kulak sinirlerine ait tümörlerde de çınlama olur. Yani bir çeşit beyin tümörü denilen tümörlerde kulak çınlaması ilk belirti olarak görülür. İleri yaş ile kulak sinirlerinde zayıflama ile birlikte kulak çınlaması yaşanır. Nörolojik sebepler de görülebilir. Bunlar kafa travması, sonrasında geride bırakılan bir iz veya bazı nörolojik hastalıklara çınlamayı tetikler. Psikolojik sebepler de var. Bazen bazı psikiyatrik problemler eşlik edebilir veya kulak çınlaması psikolojik problemleri arkasından getirebilir. İyi tedavi edilmez, sebep bulunmazsa ve kişi bunu takıntı haline getirirse, psikolojik sorun ortaya çıkabilir” şeklinde konuştu.

Kulak çınlaması gizli hastalık beyin tümörü habercisi olabilir

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi