Maden tekniği bebek sağlığını etkiliyor

Maden tekniği bebek sağlığını etkiliyor

Kaya gazının çıkarılmasında kullanılan Hidrolik Patlatma olarak bilinen ‘Fracking’ annelerde düşük ve zayıf bebek doğum oranını artırıyor.

15 Aralık 2017 - 18:36
Sponsorlu Bağlantılar---

Yapılan bilimsel araştırmada Hydraulic fracking olarak da bulunan Hidrolik çatlatma veya hidrolik kırma olarak bilinen maden tekniğinin uygulandığı bölgelerde annelerin düşük yapma ve zayıf bebek doğurma oranlarının yükseldiği belirlendi.

Fracking ile kaya gazı yataklarının yatay olarak kazılarak, içerisine yüksek basınçta su ve kimyasal madde gönderilmesi esasına dayanıyor. Son zamanlarda Fracking kaya petrolünün çıkarılmasında da kullanılmaya başlanmıştır.

Princeton, Chicago ve Los Angeles Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada önemli bilgiler elde edildi.

Hidrolik patlama ile yapılan kazıların 3 kilometre uzaklıkta oturan aileler üzerinde araştırma yapıldı. Araştırmacılar, bölgede yaşayan kadınların düşük yapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfetti. Fracking'in yol açtığı zararlı etkilerin en son kanıtı bu araştırma oldu.

Fracking Düşük Bebeklere Neden Oluyor

Araştırmacılar, fracking başlamadan önce ve sonra 2013 yılına kadar Pensilvanya’da 1 milyon doğum üzerinde analiz yaptı. Bu yerleşim alanlarına 3 kilometre uzakta doğum yapanlarda düşük riski yüzde 25 daha fazla çıktı.

Ayrıca hidrolik patlamaların düşük doğum ağırlığının endişe oluşturduğu, bebek ölümleri, eksiklik hiperaktivite bozukluğu, astım, düşük test puanları, okul başarısı düşüklüğü ve diğer pek çok olumsuz sonuca neden olduğunu belirtti.

Fracking'in Diğer Etkileri

Bazı araştırmalar, uygulamanın bebekler için tehlikeli olan hava kirliliğine neden olduğunu ve yanaşan bölgelerde bulunanların prematüre doğumlarla bağlantılı olduğunu ileri süren bazı çalışmalarla önceki çalışmaların yanaşma olayının diğer zararlı etkilerini gösterdi. Söz konusu son çalışma, yanıltmanın potansiyel olarak ciddi insan sağlığı risklerini tetiklediğinin giderek artan kanıtlarına katkıda bulundu.

Fracking Hidrolik patlama Nedir?

Başlatılmayan fracking, yüksek basınçlı bir su karışımı içerdeki gazı serbest bırakmak için kayaya yönlendirilmeden önce Dünya'ya delik açma işlemidir. Bu, şeyl kayaçlarından gaz ve petrol çıkarmak için tasarlanmış bir tekniktir. Çevreciler arasında parçalanmanın karsinojenik kimyasalların kaçmasına ve bölgedeki yeraltı sularını kirletmesine neden olabileceğini söyleyen oldukça tartışmalı bir konudur .

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm