Ses kısılması ihmal edilmemeli tedavi olunmasa kalıcı hasar...

Ses kısılması ihmal edilmemeli tedavi olunmasa kalıcı hasar oluşabilir

Her insanın yaşadığı ses kısıklığı tedavi edilmemesi halinde ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Ses kısıklığı gibi sorunlar da ses istirahati, ses tellerinin fazla zorlanmaması, tıbbi müdahale sağlık açısından önemli. Ayrıca, ses kısıklığı ciddi hastalıklarında habercisi olabiliyor.

22 Mayıs 2016 - 20:00 - Güncelleme: 22 Mayıs 2016 - 20:41

Seslerinde yaşanan sorun nedeniyle sesin kısılması her insanın yaşamında karşılaştığı sağlık sorunları arasında yer alıyor.

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ında kongrede yaşadığı ses kısıklığı gibi sağlık sorunu önlem almaması halinde ciddi sağlık sorunlarının çıkmasına neden olabiliyor.
Ses kısıklığı hakkında bilgi veren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Özgür Kemal, ses kısıklığı yaşayan hastaların normal yaşamda olduğu gibi sigara kullanımını bırakması, bırakmıyorsa en azından iyileşene ara vermesi ve ses istirahati yapması gerektiğini kaydetti.

Ses telleri, ses kısıklığı, teşhis ve tedavi yöntemlerine değinen doktor Özgür Kemal, insanın iletişim aracı sesin ses telleri tarafından oluşturulduğunu bilgisi verdi.

SES NEDEN KISILIR 

Gırtlakta bulunan ses tellerinin nefes borusunun girişinde yer aldığını kaydeden Kemal, "Nefes aldığımızda ses telleri açılır. Konuşurken veya herhangi bir ses çıkarırken ses telleri nefes borusunu kapatacak şekilde yeniden kapanır ve titreşir. Ses telleri hastalıklarında ses tellerinin kapanması, titreşimi sağlıklı çalışmaz bozulur buda ses kısıklığı oluşturur.Ses kısıklığı çoğu zaman basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilir hastalıkların habercisidir. Ama bazen ciddi, hatta hayati tehdit edebilen hastalıkların sinyallerini de verebilir" dedi.

SES KISILMASININ DA TEDAVİ 

Ses kısıklığı başlayan insanların imkanlar ölçüsünde mümkünse hemen ses tellerinin bir uzman tarafından muayene edilmesi gerektiği konusunda uyaran Kemal, "Bu her zaman mümkün olmuyor. Doktora başvurana kadar sesin istirahati ve varsa enfeksiyon tedavisi uygulanmalıdır. Kısıklık anında ses istirahatini  oldukça önemsiyoruz. Hastanın ses tellerini daha fazla zorlanması kalıcı ses hastalıklarına yol açabilir. Ses istirahati ve uygun tedaviye rağmen düzelmeyen ses kısıklığı, başka bir belirti ses kısıklığına nefes darlığının eşlik etmesi gibi durumlarda hemen uzman bir hekime başvurulmalıdır.  Ses tellerinin muayenesini yapılmalı ihmal edilmemelidir” şeklinde konuştu.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 

Opr. Dr. Özgür Kemal, ses kısıklığının basit bir enfeksiyon, kas hastalıkları, sinirsel (nörolojik) psikolojik hastalıklar, ses tellerinden kaynaklanan kist, polip veya nodüller, hatta nadiren ses tellerinden kaynaklanan kanserler olabileceğini konusuna dikkat çekti. 

Ses kısıklığında tedavinin hastalığa göre değişkenlik gösterdiğini ifade eden Dr. Özgür Kemal, "Ses kısıklığında ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilecek olan birçok hastalıklar olabilir. Kist ve nodüller, ses istirahati, ses terapisi, bazen de günübirlik ve ağız içinden yapılan cerrahi müdahalelerle tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavilere ek olarak vurgulanması gereken en önemli konu ise ses hastalıklarının sigara ile olan ilişkisidir. Her ne sebeple olursa olsun ses kısıklığı olan hastalar sigarara dan uzak durmalıdır" bilgisini verdi.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi