Türkiye’de  Koronavirüs önlemleri arttı 

Türkiye'de  Koronavirüs önlemleri arttı 

Çin'de başlayan en son İran'da görülen Koronavirüse karşı Türkiye önlemlerini artırdı. Sağlık Bakanı Koca, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

22 Şubat 2020 - 00:12
Sponsorlu Bağlantılar---

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.
Bakan Koca, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19)  bugün itibarıyla en son İsrail de dahil olmak üzere 31 ülkede görüldüğüne dikkat çekti.

Koca, "Şu an toplam vaka sayısı 76 bin 775’e ulaştı. Toplam ölen kişi sayısı 2 bin 249 oldu. Ölenlerin yüzde 99,6’sı Çin’de. Hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısı da 19 bine yaklaştı" dedi.

Erken dönemde alınan tedbirlerle bugüne kadar hastalığı Türkiye’den uzak tutmayı başardıklarını vurgulayan Koca, ancak hastalığın İran’da görülmesinin önemli bir gelişme olduğunu belirtti.
Sınır ülkesindeki gelişmeler üzerine Koronavirüs Bilim Kurulunun İran gündemiyle iki toplantı yaptığını ifade eden Koca, "Durumu çok yakından takip ediyoruz. Ayrıca İran makamlarıyla ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızla görüşmeleri de gerçekleştirdik" diye konuştu.
Bakan Koca, İran Sağlık Bakanı Said Nemeki ile bir saat süren telefon görüşmesi yaptığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm imkanlarıyla İran halkının yanında olduğunu kendisine ifade ettiğini bildirdi.

Nemeki’nin, İran’da 18 koronavirüs vakası olduğu bilgisini verdiğini aktaran Koca, şöyle konuştu: "Türkiye olarak, hem yardım malzemesi anlamında tıbbi maske ve elbise, özellikle yeni geliştirdiğimiz yerli tanı kiti dahil olmak üzere, yardım etmeye hazır olduğumuzu ve 26 kişiden oluşan ve bu süreci neredeyse her gün bir araya gelerek, sağlıklı götürmeye çalışan Bilim Kurulumuzun varlığını ve bu çerçevede istenirse bir bilim heyetinin destek vermeye hazır olduğunu ifade ettim. İranla özellikle bu dönemde kara hudut kapılarımızın, Ağrı Gürbulak, Van Kapıköy, Hakkari Esendere ve buna ilave olarak Iğdır'dan özerk Nahçıvan bölgesine açılan Dilucu Sınır Kapısı’nda tedbirlerimizi daha da genişleterek aldığımızı söyledim.”

Özellikle sınır kapılarında, valilikler ve sağlık teşkilatının bu noktada zaten daha önce bilgilendirildiğini ve eğitimlerin de bu süreçte tamamlandığını anlatan Koca, “Biz bu hudut kapılarımızda 24 saat sağlık personeli bulunduruyoruz. Dün geceden itibaren İran’dan gelen bütün yolcuları pasaport kontrolünden önce olmak üzere sağlık personelimiz sağlık kontrolünden geçirmeye başladı. Dünden bu yana özellikle hasta olan, ateşi olan veya öksürük, burun akıntısı, hapşırık, halsizlik, solunum sıkıntısı gibi hastalık belirtisi olan yolcuları sınırdan içeri almamaya başladık” değerlendirmesinde bulundu.

İranlı yolculardan sağlık belgesi

Koca, İranlı yolculardan sağlıklı olduklarını belirtir bir resmi bir belge talepleri olduğunu belirterek, "Bu talebimiz uygun görüldü, pazar akşamından itibaren devreye girmiş olacak. Sınır kapılarında yolculara, İngilizce ve Türkçe broşürlerin yanında Farsça bilgilendirme broşürleri de bugünden itibaren eklendi” şeklinde konuştu.

Çin’e yeni malzeme gidecek

Bakan Koca, bugüne kadar Çin’e iki defa malzeme gönderdiklerini anımsatarak, “Şimdi gelecek hafta yine bir kargo uçağıyla daha büyük miktarda tıbbi yardım malzemesi ve ekipman göndermeyi planlıyoruz” dedi.
“Koronavirüse ülkemizde şu ana kadar rastlanmadı”
Söz konusu tüm süreçleri şeffaflıkla yönettiklerini de vurgulayan Koca, “Yeni koronavirüse ülkemizde şu ana kadar rastlanmadı ve bulunmadı. Çabamız bundan sonra da olmaması yönünde” şeklinde konuştu.

Yeteri kadar tıbbi stok var

“Sağlık sistemimiz bu tür durumlarla baş edebilecek kadar güçlüdür” diyen Koca, vaka tespiti olursa uygulanacak tüm önlemlerin önceden belirlendiğini, yeteri kadar antiviral ilaç ve medikal malzeme gibi ihtiyaçların depolandığını, tedarik zincirinin sağlam olduğunu ve bu noktada endişe edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Sınır kapılarına termal kameralar
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koca, “Sınır kapılarında termal kamera olacak mı?” sorusu üzerine, “Dünden itibaren termal kameralar sınır kapılarına yerleştirildi. Özellikle pasaport kontrolü yapılmadan önce her yolcuyu sağlık kabinine alarak muayene etmeye, sağlıklı olup olmadığının tespitini yapmaya dün geceden itibaren başladık. Bu anlamda en ufak bir şüphe durumunda ülkeye girişine daha pasaport kontrolünden önce izin verilmemiş olacak” dedi.
 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı çift cinayetini katil piknikte söylemiş
Konya'da yanlışlıkla öldürüldükleri ortaya çıkan yaşlı...
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi