Türkiye medikal malzeme ithalatından kurtulmak istiyor

Türkiye medikal malzeme ithalatından kurtulmak istiyor

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Türkiye’nin ciddi anlamda medikal sektör konusunda malzeme ithal eden bir ülke konumunda olduğuna dikkat çekerek, yerli üretimin geliştirilmesi noktasında çağrıda bulundu.

08 Mart 2017 - 18:03
Sponsorlu Bağlantılar---

Yerli Tıbbi Cihaz Sektör Geliştirme Toplantısı, Samsun Valisi İbrahim Şahin’in başkanlığında gerçekleşti.
Valilik binasında yapılan Medikal El Aletleri (MEDİKÜM) toplantısında konuşan İbrahim Şahin, yerli tıbbi cihaz sektörünün geliştirilmesi çalıştıklarını, bu konuya yoğunlaştıklarını söyledi.
Türkiye hem ciddi anlamda, hem medikal sektör konusunda malzeme ithal eden bir ülke konumunda olduğuna dikkat çeken Şahin, “Biz bu anlamda mesafe alamıyoruz. Bu konuyla ilgili farkındalık oluşturuyoruz. Medikal Aletler Meslek Lisesiyle ilgili okul müdürümüzün atanması onayı geldi. Ben atamayı imzaladıktan sonra Meslek Lisesi Müdürümüz fiilen göreve başlamış olacaktır. Endüstri Meslek Liselerimizde arkadaşlarımızın katkılarıyla müfredatı da oluştururken klasik bir meslek lisesi öğrencisinin alacağı dersler dışında bu alanla ilgili dersler ve pratik konular konusunda her türlü katkı sağlanacak. Çocuklarımız derslerini yaptıktan sonra arta kalan zamanlarını sanayiye gidip üreticilerin yanında geçirsin. Hatta onlara birer hesap numarası açalım ne kadarlık iş üretmişlerse paraları ona göre açılan hesaplara yatırılsın” dedi.

ÜRETİME GEÇİLMELİ 

“Bazı parçaları öğretmenleriyle beraber okul üretsin” diyen Vali Şahin, “Mesela bizim temizlik ürünleri üreten bir meslek lisemiz var. Şimdi orada 42 farklı ürün üretilmektedir. Döner sermayesi var. Bir şekilde genel bütçeye katkı sağlayarak gelir elde etmektedirler. İhtiyaç olan belli bir standardı yakalamak kaydıyla kaç parça ürün üretilecekse bunları öğretmenleriyle beraber okul bünyesinde mi ürettirelim, yoksa sanayicilerin yanında mı üretmeyi öğrensinler. Bunu tartışmaya açmak istiyorum” diye konuştu.

KAPSAMLI BİR MÜZE OLACAK

Devlet Demir Yollarından müzeler konusunda da eski demiryollarının C binasının alındığını hatırlatan Vali Şahin konuşmasını şöyle tamamladı; “Müze yapılacak binanın ihalesi yapıldı. Projeleri çiziliyor. Orası aslında bir müze değil, bir üretim merkezi, bir showroom ve bir demo merkezi gibi olacaktır. Hatta konferansların, çalıştayların yapılabileceği bir mekan halini alacaktır. Bu müzenin daha iyi olmasıyla ilgili neler yapılacaksa bir gönüllü olarak işin içerisinde olmanızı, taşın altına elinizi koymanızı hasseden ısrarla öneriyorum.” 
Vali İbrahim Şahin’in konuşmasının ardından Sağlık İl Müdürlüğü personeli Dr. Ayça ESEN, ‘Dünya Sağlık Müzeleri’ hakkında bir sunum gerçekleştirdi.
Toplantıya, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Güney, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, MEDİKÜM Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve MEDİKÜM yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm