Yüksek topuklu ayakkabı giyin ayaklarınız hasta olsun

Yüksek topuklu ayakkabı giyin ayaklarınız hasta olsun

Yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız hastalıklara hazır olun. Özellikle bayanlarda başparmak kökünde çıkan kemik çıkıntısı, ayak başparmağının zamanla içeri doğru dönmesi, topuk dikeni, taban gerilmesi veya ayak zarında ödem hastalığı bunların hepsini yüksek topuklu ayakkabılar tetikliyor.

30 Mayıs 2016 - 01:33 - Güncelleme: 30 Mayıs 2016 - 02:05

Yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız hastalıklara hazır olun. Özellikle bayanlarda başparmak kökünde çıkan kemik çıkıntısı, ayak başparmağının zamanla içeri doğru dönmesi, topuk dikeni, taban gerilmesi veya ayak zarında ödem hastalığı bunların hepsini yüksek topuklu ayakkabılar tetikliyor.

Yüksek topuklu ayakkabı giymek pek çok hastalığı da peşinden getiriyor. Uzmanlar yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız hastalıklara hazır olun uyarısını yapıyor. Özellikle bayanlarda başparmak kökünde çıkan kemik çıkıntısı, ayak başparmağının zamanla içeri doğru dönmesi, topuk dikeni, taban gerilmesi veya ayak zarında ödem hastalığı bunların hepsini yüksek topuklu ayakkabılar tetikliyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Doktoru Op.Dr. İlyas Tarık Katırcı, yüksek topuklu ayakkabı giymenin bir çok sakıncası olduğuna dikkat çekerek uyarılarda bulundu.
Yüksek topuklu ayakkabıların kesinlikle sağlıklı olmadığının altını çizen Op. Dr. İlyas Tarık Katırcı, çok yüksek topluklu ayakkabıların tavsiye edilmediğini, insanların kemik yapısının ve kemik kalitesinin farklı olduğunu kaydetti.

Kimi insanlarda topuklu ve sağlıksız ayakkabıların zararlı gruba girdiğini hatırlatan Dr. Katırcı, "Bu durumlar zararlı hastalıkları ortaya çıkarır. Özellikle bayanlarda başparmak kökünde çıkan kemik çıkıntı, ayak başparmağının zamanla içeri doğru dönmesi, topuk dikeni, taban gerilmesi veya ayak zarında ödem bunların hepsi yüksek topuklu ayakkabılar giyilmesi sonucu hastalığı tetikler" dedi.

 TOPUKLU AYAKKABI HAYAT TARZI OLANLAR HASTALIKLARA HAZIR OLMALI 

Tavsiye ettikleri ayakkabı türünün ortopedik olanları olduğu bilgisini veren Op.Dr. İlyas Tarık Katırcı, açıklamasını şöyle sürdürdü, "Birçok hasta ortaya çıkan rahatsızlıklarının yüksek topuklu ayakkabı giymekten mi kaynaklandığını sorar. Biz, bunun tetikleyici olduğunu, potansiyeli olan kişilerde erken yaşlarda hastalıkların belirmesine neden olduğunu açıklarız.  Ayağın doğuştan olan kemik kalitesini değiştirmek mümkün değil. Sağlıklı bir yaşam, uzun süreli bir ayak sağlığının olması isteniyorsa, ortopedik ayakkabı veya ayağı zorlamayacak ayakkabıların kullanmamasını tavsiye ediyoruz. Sene de bir düğün veya özel bir gece de giyilen yüksek topuğun bir zararı olmaz, sadece o günün zor geçmesine neden olur. Kalıcı bir sorun çıkarmaz ama genellikle hayat boyunca yüksek topuklu ayakkabı giymek, bunu yaşam tarzı haline getirmenin er yada geç zararları ortaya çıkacaktır."

YÜKSEK TOPUKLU, TOPUKSUZ ZARARLI EN UYGUNU KİŞİYE ÖZEL

Yüksek topuk yanında, topuksuz ve de sert zeminli ayakkabıların özellikle nasır ve ödem yapabileceği konusunun üzerinde duran Op. Dr. Katırcı, "Ayakkabı giyildiğinde  kesinlikle ayak parmaklarının iskeletini bozmayacak şekilde olmalı. Anormal şekilli ya da ucu sivri olmamalı.  Parmakların duruşunu etkileyecek dar ve sivri ayakkabılar tavsiye edilmez. Vücudun ağırlığını komple ayak tabanı yerine, parmaklara veren yüksek topuklu ayakkabılar sağlıklı değildir. Bunun yanında tamam, topuksuz ayakkabılar da sağlıklı değil. Giyilen ayakkabı normal topuklu yani vücudun ağırlığını topuktan ayak ucuna kadar eşit yayan, belirli bir noktaya yüklenme yapmayan şeklinde olmalıdır. Tabanın yumuşaklığı arıca önemdir. Sert zeminli ayakkabılar nasır ve ödem gibi şikayetlerini tetikler  ortaya çıkarır. Yumuşak tabanlı ayakkabılar yürüyüş yapanda şikayet ortaya çıkartmaz. Kişi kaldırabileceği, ayaklarında bir gerginlik oluşturmayacak bir yükseklikte topukluyu giymesi uygundur. Herkese aynı standart yükseklik koyulamaz. Bu kişinin boyuna ve ayak numarasına göre değişir" diye konuştu.

Yüksek topuklu ayakkabı giyin ayak hastası olun 

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi