Bakan Müezzinoğlu ilaçların yüzde 70’i Türkiye’de...

Bakan Müezzinoğlu ilaçların yüzde 70'i Türkiye'de üretiliyor ama bizi emiyorlar

Sağlık Bakanı Bakan Mehmet Müezzinoğlu, ülkede kullanılan ilaçların yüzde 70'inin Türkiye'de üretildiğini, ortalama 10 milyon kutu ilaç tüketildiği açıkladı. Bakan, üretim yüksek olmasına rağmen dışarıya ödenen paraya dikkat çekerek, "Demek ki, daha çok akledenler bizi daha çok emiyor" dedi

07 Mayıs 2016 - 19:15

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin ilaç üretimi hakkında bilgi verdi. Tüketilen ilaçların yüzde 70'nin Türkiye'de üretildiğini söyledi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Biruni Üniversitesinde, Avicenna (İbn-i Sina) Platformu tarafından gerçekleştirilen Türkiye'de Sağlık Reformlarının değerlendirildiği Sağlıkçı Öğrenciler Zirvesi'ne katıldı.
Biruni Üniversitesi Konferans Salonu'nda yapılan Türkiye’de Sağlık Reformları Paneline konuşmacı olarak katılan Müezzinoğlu, Türkiye'nin dünya standartlarında sağlık hizmeti sunumuna eriştiğini ama buna rağmen Türk biliminin üretken olamadığına söyledi. 

AKLEDENLER BİZİ DAHA ÇOK EMİYOR

 “Alın teri kutsaldır. Akıl teri alın terinden daha kutsaldır. Akıl terini masanın üzerine daha güçlü koymadığımız sürece akıl terini daha güçlü dövenler bizim alın terimizi sömürmeye devam eder. Akıl terinin kullanımıyla Türkiye rekabetçi olur" diyen Bakan Müezzinoğlu, "Türkiye'nin tükettiği ilacın yüzde 70'ini Türkiye üretiyor. Yani 10 milyon kutu ilaç tüketiyorsak bunun 7 milyonunu Türkiye'de üretiyoruz. Üç milyonunu dışarıdan alıyoruz. 3 milyon kutuya harcadığımız paraya yüzde 60'ını veriyoruz. 7 milyon kutuya harcadığımız paranın yüzde 40'ını veriyoruz. Demek ki, daha çok akledenler bizi daha çok emiyor."

TÜRKİYE SAĞLIK HİZMETİ DAHA HIZLI 

Türkiye'de dünyanın en gelişmiş ülkelerinin vatandaşına verdiği hizmet imkanının ötesinde çok daha iyi imkanlar verildiğini ifade eden Müezzinoğlu, " Çok iddialı söylüyorum hiçbir İngiliz, acil hizmetlerine benim vatandaşımdan daha hızlı ulaşamıyor. Hiçbir Alman, uzman hekime benim vatandaşımdan daha hızlı ve istediği saatte ulaşamıyor. Ayrıca, sağlıktaki Ar-Ge ve inovasyon konularında dünyayla yarışmalıyız" dedi.

Konuşmaların sonunda üniversite öğrencileri Bakan Müezzinoğlu'na merak ettikleri konular hakkında soru sordu.

Sponsorlu Bağlantılar---

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üç sınav geç başvuru alınacak
Üç sınav geç başvuru alınacak
Dolu tarım arazilerine zarar verdi
Dolu tarım arazilerine zarar verdi