Zika virüsünün etkisi yeni görülüyor

Zika virüsünün etkisi yeni görülüyor

Bilim adamları, Zika virüsüne enfekte olmuş bebekler üzerinde yaptığı çalışmada, çocukların ciddi sağlık sorunları yaşadıklarını tespit etti.

15 Aralık 2017 - 18:51
Sponsorlu Bağlantılar---

Özellikle Brezilya’da kendini gösteren ve sivri sineklerden buluşan Zika virüsü 3 bin çocuğu etkisi altına aldı. CDC tarafından yapılan bir çalışmada, Zika virüsüne yakalanmış bebeklerde önemli gelişimsel zorluklar yaşadıklarını belirledi.
2015 yılının Zika salgını nedeniyle beyin hasarı ile doğan ilk bebekler 2 yaşına geldiğinde, bilim adamları virüsün yan etkilerini yeni keşfetmeye başladı. Yeni doğmuş olan bebekler için, büyüdükçe zorlu bir yaşam onları bekliyor.
Zika Virüsü, 2 Yaşında Dönen Bebekler Üzerindeki Etkileri vahim
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri,  araştırmacıların Brezilya'da, bebeğin gelişmemiş kafası ve Zika virüsü enfeksiyonları ile karakterize bir doğum komplikasyonu olan mikrosefali ile doğan 19 bebeği izlediğini gösteren bir çalışma yayınladı. 19 bebeğin dördünün Zika bebekleri olarak yanlış sınıflandırıldığı ancak diğer 15 bebeğin virüsten etkilendiği belirlendi.
Şu anda 19 ay ile 2 yaş arasındaki bebekler  önemli gelişimsel zorluklarla karşı karşıya. 15 bebeğin 11'inde muhtemel nöbet bozukluğu var, 10'u uyku bozukluğu yaşıyor, dokuzu yemek yiyemiyor, 15'inde kendi kendilerine oturup çiğneme gibi şeyleri yapmasını engelleyen bozuklukları yaşıyor. 13'ünde işitme zorluğu ve 11'inde görme sorunları bulunuyor.
Brezilya'da mikrosefali ile doğan neredeyse 3 bin Zika bebeği var. Bunların kaçının tespit edilen sağlık sorunları ile yaşayacağı ise kestirilemiyor.
Bilim adamları, Zycan (Zika) virüsüne karşı savaşmak için bir çok yol ararken, enfekte olmuş milyonlarca sivrisineğe karşı önlem planlanıyor ama sivrisinek kontrolü konusunda bilinçlendirme yolları ise hala bulunamıyor.
 

Sponsorlu Bağlantılar---
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
Bitcoin BTC düşüş ve yükseliş eğilimi
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm
O işçi konuştu, Ne kör öldüm ne de ölümden döndüm